Mezinárodní den zdravého spánku

První jarní den, který připadá na 21. března, se každoročně slaví takzvaný Mezinárodní den zdravého spánku. Vyhlášen byl Světovým projektem pro spánek a zdraví (Worldwide Project on Sleep and Health), který spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci (World Health Organisation). Cílem a posláním je šíření osvěty v oblastech týkajících se zdravého spánku a životního stylu a jejich vlivu na naše zdraví, prevence a léčby poruch spánku a spánkové hygieny. Jedním z mnoha důvodů vyhlášení tohoto mezinárodního dne je fakt, že dle vědeckých studií a výzkumů trápí problémy se spánkem a poruchy spánku téměř polovinu celosvětové populace, a to navzdory faktu, že je drtivá většina těchto problémů a poruch je relativně snadno léčitelná.

Mezinárodní den zdravého spánku je obecně vhodný čas na to připomenout každému základní trvale platné i aktuální informace o spánku společně s takzvaným desaterem zdravého spánku.

POZOR!: Mezinárodní den zdravého spánku je něco jiného než Světový den spánku.

Mezinárodní den zdravého spánku

Co by měl každý vědět o spánku

  • Spánkem stráví každý člověk přibližně jednu třetinu svého života. V jeho průběhu v těle probíhá nespočet procesů, které jsou zcela nezbytné pro naše fyzické i psychické zdraví. Bez kvalitního spánku člověk strádá duševně i tělesně a v extrémních případech může i zemřít.
  • Insomnie, neboli nespavost je ve svých vážných formách jednou z nejhorších poruch spánku vůbec. Do nějaké míry přitom dle odhadů postihuje více než třetinu celosvětové dospělé populace.
  • Nekvalitní či nedostatečně dlouhý spánek má své krátkodobé i dlouhodobé negativní dopady. Mezi ty patří například ztráta pozornosti a koncentrace, narušená paměť, snížená schopnost učení, deprese, psychózy, úzkosti, nadváha a obezita, cukrovka či oslabený imunitní systém. Ve spojitosti s tím nelze zapomenout ani vysoké riziko nejrůznější nehod, včetně těch dopravních, u kterých se v tomto kontextu často skloňuje problematika mikrospánku.
  • Poruch spánku existuje mnoho desítek. Některé jsou relativně banální, jiné jsou velmi závažné. Liší se i jejich prevalence v populaci. Jinými slovy, některé jsou časté a jiné jsou vzácné. Mezi ty závažné a časté patří i takzvaná spánková apnoe. Postihuje zhruba každého 25. muže a každou 50. ženu. Nejedná-li se o lehkou formu, je léčba poměrně komplikovaná. Podstatou tohoto onemocnění je v jednoduchosti to, že přestanete ve spánku dýchat. To v lepších případech způsobuje denní únavu a ospalost, v horších pak vysoký tlak, mrtvici, cukrovku, infarkt nebo ischemickou chorobu srdeční.

Desatero zdravého spánku

Připomínka desatera zdravého spánku pro Mezinárodní den zdravého spánku:

  1. Vyhněte se konzumaci kofeinu, který kromě kávy a kolových nápojů obsahuje také černý a zelený čaj. Ideální je nepít je vůbec, ale když už je to nutné, učiňte tak nejpozději čtyři hodiny před ulehnutím ke spánku. Kofein je silný stimulant a přímo narušuje spánek a jeho průběh.
  2. Nepijte alkoholické nápoje, a to především (podobně jako je tomu u kofeinu) ve večerních hodinách. Alkohol nepomáhá lépe spát, i když se to tak může jevit. Ve skutečnosti spánek extrémně silně narušuje. Více si můžete přečíst v článku Vliv alkoholu na spánek.
  3. Na večeři si nedávejte žádné těžké jídlo. Poslední jídlo byste si měli dát nejpozději dvě hodiny před ulehnutím, ale ideálně by to měly být tři až čtyři hodiny.
  4. Nekuřte alespoň dvě hodiny před spaním. Kouřit byste sice obecně vzato neměli za žádných okolností, ale pokud jste kuřák, pak si ho ve večerních hodinách odpusťte. Nikotin je totiž stimulant komplikující usnutí (prodlužuje se spánková latence) a narušující spánek. Více si můžete přečíst v článku Vliv kouření na spánek.
  5. Choďte spát a vstávejte každý den (včetně sobot a nedělí) ve zhruba stejný čas.
  6. Zajistěte aby ve vaší ložnici byla tma, ticho a ideální teplota (ta se pro spánek obecně pohybuje v rozmezí osmnácti a dvaceti stupni Celsia)
  7. Využívejte ložnici výhradně ke spánku a partnerským aktivitám. Nedívejte se v ní na televizi, nesnídejte v ní a podobně.
  8. Několik hodin před spánkem už neřešte nic důležitého a potenciálně rozrušujícího. Tento čas věnujte příjemným a uklidňujícím činnostem, která vás připraví na klidný spánek.
  9. Příjemná lehká procházka ve večerních hodinách je vhodným způsobem zklidnění mysli před spánkem. To ovšem neplatí pro intenzivní cvičení, které byste si měli alespoň čtyři hodiny před ulehnutím odpustit.
  10. V posteli máte spát, takže v ní nepolehávejte a neodpočívejte. K tomuto účelu vám bohatě poslouží pohovka.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.