Nejlepší matrace – Recenze 2023

Pokud hledáte novou matraci, ale nemáte ponětí, kde začít, zavítali jste na správnou adresu. Na trhu najdeme stovky matrací, a to jak v kamenných prodejnách, tak online. Jaké jsou tedy nejlepší matrace pro rok 2023? Zde je nutné mít na paměti, že slovo „nejlepší“ je poněkud subjektivní záležitostí. Různí lidé hledají u matrace různé vlastnosti, takže to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Proto jsme při výběru nejlepších matrací pamatovali na širokou škálu kategorií. Doufáme, že většina z vás bude schopna s naší pomocí najít tu „pravou nejlepší matraci“, která vám bude v maximální možné míře vyhovovat.

Jaká je pro vás ta nejlepší matrace

Pokud jste výše nenašli matraci, která se vám zamlouvá, můžete využít některého z našich specifičtějších průvodců matracemi. Níže pak naleznete několik našich stručných doporučení týkajících se výběru matrace na základě polohy ve spánku, tělesného typu a podobně. Můžete se také podívat na naši detailní příručku Jak vybrat matraci.

Nejlepší matrace

Poloha při spaní

 • Lidem spícím na boku se nejlépe daří na měkkých až středně tvrdých matracích, které ulevují tlakovým bodům na bocích a ramenou.
 • Ti, kteří spí na zádech, potřebují vhodnou rovnováhu mezi tlakem a podporou, aby udrželi svou páteř v přímé linii, což obvykle zajistí středně tvrdé matrace.
 • Osoby spící na břiše by se měly poohlížet především po tvrdých matracích, které udrží jejich boky v jedné rovině s rameny.
 • Pokud během spánku měníte své polohy, pak budete nejspíše preferovat pružné matrace spadající do kategorie střední tvrdosti.

Typ matrace

 • Pružinové matrace mají v jádru spirálové podpůrné systémy. Zpravidla jsou tvrdé a vytvářejí pocit „skákavosti“. Vhodné jsou především pro spaní na břiše, ale mohou vyhovovat také lidem spícím na zádech, nebo těm, kteří mění během spánku polohy.
 • Hybridní matrace jsou spojením pružin a pěny a v závislosti na typu konstrukce si mezi nimi může vybrat tu svou nejlepší matraci téměř každý.
 • Pěnové matrace jsou tvořeny jednou a více vrstvami pěny. Existuje jich mnoho druhů. Kupříkladu matrace z paměťové pěny jsou oblíbeným typem celopěnových matrací, které výrazně obepínají tělo a ulevují od tlaku.
 • Latexové matrace jsou zpravidla vyráběny z ekologické latexové pěny, která přirozeně chladí a pruží. Mají je v oblibě hlavně osoby měnící během spánku pozice a ti, kteří se potýkají se zvýšenou tělesnou hmotností.

Typ těla a tělesná hmotnost

 • Osoby s relativní nízkou tělesnou hmotností (obvykle pod 60 kg) často vnímají matrace jako tvrdší než ostatní lidé. Proto doporučujeme těmto osobám, aby se poohlíželi spíše po měkkých matracích, které jim zajistí potřebnou úlevu od tlaku.
 • Osoby s relativní vysokou tělesnou hmotností (obvykle nad 100 kg) potřebují matraci, která nabízí extra podporu, což mimo jiné zajistí to, že bude matrace dlouho a správně plnit svůj účel. Celková odolnost a bytelnost hran jsou zde důležitým faktorem výběru.
 • Senioři (nad 65 let) obecně preferují tradičnější konstrukce matrací, které umožňují potřebnou mobilitu a poskytují dostatečnou podporu, ale stále jsou šetrné k citlivým kloubům.
Matrace recenze

Regulace teploty

 • Pokud hledáte matraci, na které se nebudete přehřívat a nadměrně potit, doporučujeme zvolit latexovou, hybridní nebo pružinovou matraci. Tyto matrace přirozeně podporují proudění vzduchu, což je důležité pro zachování vhodné tělesné teploty.

Nákup matrace online versus v obchodě

To, zda zakoupíte matraci online nebo v kamenném obchodě, opravdu záleží jen a jen na vašem rozhodnutí. Chcete-li se o této problematice dozvědět více, přečtěte si náš článek Průvodce nákupem matrace. Obecně doporučujeme provést nákup online, protože online prodejci matrací minimalizují své režijní náklady na prodejny, prodavače a podobně a vy tak ušetříte nemalé peníze. Opomenout pak nelze ani fakt, že je nákup online velmi rychlý, pohodlný a bezstresový.

Nejčastější dotazy

Kolik bych měl utratit za matraci?

Zde neexistuje žádná správná odpověď, protože vše závisí na vašich finančních možnostech. Platí zde jednoduché pravidlo… Dostanete to, za co zaplatíte. Nevěště ale hlavu. Za kvalitní matraci nemusíte nezbytně zaplatit desítky tisíc korun. Vše záleží především na správném výběru. Nejlepší matrace samozřejmě budou ty, na kterých visí pětimístná cenovka, ale to neznamená, že byste se měli kvůli nákupu matrace zadlužit. Ostatně málokdo z nás má v garáži Rolls-Royce. Pokud bychom vám tedy měli dát v tomto ohledu nějakou radu, pak je to, abyste na nákupu matrace a priori nešetřili a koupili si nejlepší matraci, jakou si můžete dovolit.

Kdy je nejvhodnější koupit matraci?

Prakticky všichni prodejci matrací mají velké výprodeje a slevy v období kolem svátků a některých významných dní. Například předvánoční období či Black Friday jsou tak zpravidla vhodným časem k nákupu.

Recenze matrací

Jak často měnit matraci?

Obecně lze konstatovat, že byste měli vyměnit starou matraci za novou každých 7 až 10 let. Může to však být méně, či naopak více v závislosti na mnoha faktorech. Matrace může například předčasně přestat plnohodnotně plnit svůj účel, pokud ji nepoložíte na správný základ nebo s ní zacházíte hrubě. Její životnost naopak prodloužíte, pokud na ni umístíte kvalitní chránič matrace. Když kupujete novou matraci, není od věci podívat se na její záruku, která vám může poskytnout dobrou představu o tom, jak dlouho by měla vydržet.

Jaká je nejlepší matrace na bolesti zad?

Většina lidí, kteří se potýkají s bolestmi zad, zjistí, že je pro ně nejvhodnější tvrdá nebo středně tvrdá matrace. Tyto typy matrací pomáhají ve většině případů udržet páteř v rovině, což eliminuje negativní dopady špatného tvarování páteře ve spánku způsobující bolesti zad.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.