Jak dosáhnout ideální teploty pro spánek?

Vhodnost a pohodlnost matrace nespočívá pouze v její tvrdosti a ideální podpoře páteře, ale také v její schopnosti vytvořit pro spící osobu komfortní teplotu pro spánek. Jak dosáhnout ideální teploty pro spánek a proč je to důležitý aspekt si prozradíme na následujících řádcích tohoto článku.

Jak dosáhnout ideální teploty pro spánek?

Spánek ovlivňuje tělo a jeho fungování v mnoha aspektech, o čemž si můžete přečíst více v našem článku Jak spánek ovlivňuje tělo. Jedním z nich je právě tělesná teplota, která během něj klesá, což je jeden z projevů celkového útlumu fyziologických funkcí těla. Během dne v bdělém stavu je teplota tělesného jádra (vnitřní orgány a podobně) v průměru 36,6 °C. Ve spánku průběžně klesá o 0,1 °C až 1 °C a minima při obvyklém režimu dosahuje okolo páté hodiny ranní. Jinými slovy asi dvě hodiny před tím, než se člověk přirozeně probudí. Tyto změny tělesné teploty a celková schopnost těla ji regulovat zásadním způsobem ovlivňují celkovou kvalitu našeho spánku.

Fáze spánku a tělesná teplota

Spánek má celkem čtyři fáze a dvě z nich jsou tepelným diskomfortem zasaženy více, než dvě zbývající. Jedná se o REM spánek a hluboký spánek N3. V obou případech jde o to, že se tyto fáze při tepelném diskomfortu zkracují. U REM fáze spánku je tato problematika o to palčivější, že mozek v této fázi automaticky sám od sebe zabraňuje spící osobě se potit, takže je pravděpodobnost dosažení diskomfortní teploty těla vyšší. Dopady zkrácení doby strávené v hluboké fázi N3 jsou pak pro každého jedince velmi zásadní. Během N3 totiž dochází k nejdůležitějších regeneračním procesům v těle. Pakliže je fáze N3 celkově příliš krátká cítí se člověk unavený a neodpočatý a může mít narušenou imunitu.

Tři způsoby jak dosáhnout ideální teploty pro spánek

Tělesnou teplotu ve spánku můžeme za normálních okolností ovlivnit třemi způsoby:

  • Aktivitou přes spánkem
  • Teplotou v ložnici
  • Výběrem správné matrace a lůžkovin

Aktivita před spánkem

Ideální je klidová činnost (například čtení před spaním). Cvičení jakéhokoliv typu ve večerních hodinách je zcela nevhodné. Rozehřejete tím tělo a nabudíte ho k aktivitě.

Aktivita před spánkem

Teplota v ložnici

Příliš vysoká i příliš nízká teplota v ložnici jsou pro spánek nevhodné. Za ideální se považuje teplotní rozmezí 18 až 20 °C. O nějaký ten stupeň více, či méně dle individuálních preferencí a potřeb nejde, ale oněch 19 °C je jakýmsi zlatým středem. Při nízké teplotě se člověku jednak špatně usíná a současně se také zkracuje hluboká fáze spánku N3. Při vysoké teplotě se sice člověku naopak usíná snadno, ale zase se začne přehřívat a potit a dochází ke zkracování REM fáze spánku.

Výběr správné matrace a lůžkovin

Matrace i lůžkoviny jsou vyrobeny z různých materiálů a různého množství těchto materiálů. Některé mají přirozenou tendenci člověka chladit, některé jsou v tomto ohledu relativně neutrální a jiné hřejí. Výběrem těch správných a jejich střídáním v závislosti na ročním období můžete naprosto zásadním způsobem ovlivňovat svůj tepelný komfort.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.