Jak bojovat s horkem v ložnici a klidně se vyspat

Horko je v obecné rovině pro většinu lidí přijatelnější než zima. Příliš vysoká teplota v ložnici nicméně vyhovuje asi málokomu, protože se při ní člověku špatně usíná, budí se, dříve se probouzí a vstává celkově nedostatečně odpočatý. Instantním a s jistého úhlu pohledu ideálním řešením v tomto ohledu je pořízení klimatizace, která ložnici během krátké chvíle ochladí na požadovanou teplotu. Ani klimatizace však nemá jen samé výhody, ale to v tuto chvíli není podstatné, protože o klimatizaci v ložnici tento článek není. My se zaměříme na jiné způsoby jak bojovat s horkem v ložnici a klidně se vyspat.

Jak bojovat s horkem v ložnici a klidně se vyspat

Horko versus ložnice

  • Během horkých dní, kdy slunce ostře pálí, braňte v maximální možné míře vstupu horkého vzduchu a slunečních paprsků zvenku přímo do ložnice. Jinými slovy, mějte zavřená okna a zatažené závěsy, rolety nebo žaluzie.
  • Když se navečer ochladí a slunce přestane žhnout, roztáhněte závěsy, rolety či žaluzie, otevřete okna a nechte čerstvý chladnější vzduch proudit do místnosti. Pokud je to možné, vytvořte průvan, aby se ložnice řádně vyvětrala a snížila se i teplota stěn a nábytku v ní.
  • Máte-li tu možnost, pověste do okna do průvanu mokrý ručník (či jakoukoliv jinou textilii). Proudící vzduch nabírající vlhkost z něj napomůže ochlazení ložnice.
  • Vlastníte-li ventilátor, pak jej zapněte a před jeho vrtuli postavte na adekvátní místo mísu s ledem. Čím více ledu bude, tím bude efekt výraznější a dlouhodobější. Jedná se vlastně o takovou primitivní klimatizaci.

Horko versus matrace, lůžkoviny a pyžamo

  • Matrace se vyrábějí z různých materiálů a ty mají různé vlastnosti. Některé mají tendenci hřát, jiné mají tendenci chladit. Pakliže vlastníte matraci z materiálů, které hřejí , máte v zásadě tři možnosti. Tou první je vydržet to (to není moc řešení). Tou druhou je koupit si jinou matraci (to bude stát zbytečně peníze a v mnoha dalších ohledech to není zcela praktické). Tou třetí je koupit si topper na matraci (jinak také přistýlku), který bude vyroben chladivých materiálů.
  • Nepoužívejte lůžkoviny ze saténu, polyesteru a podobných materiálů. Jakkoliv se mohou zdát na první pohled vzdušné a do horka příjemné, opak je pravdou. Zaměřte se na bavlnu a hedvábí. Merino vlna může být také vhodnou volbou, ale jen za předpokladu, že zvolíte výrobky pro letní použití.
  • Pyžamo by stejně jako lůžkoviny mělo být vyrobeno z pro léto vhodných materiálů. Tedy z bavlny, hedvábí či případně z merino vlny.
Horko versus matrace, lůžkoviny a pyžamo

Další rady a tipy

  • Použijte gelové polštářky, nebo termofor. Obojí lze nechat nachladit, nebo zamrazit a následně před spaním vložit na matraci pod polštář a deku. Tím pochopitelně dojde k ochlazení matrace a lůžkovin a lépe se vám bude v horkém dni usínat.
  • Polštář a deku můžete nechat v lednici (v mrazničce) nachladit přímo, pokud na to v ní máte místo. Dávejte si ale pozor, abyste je nezašpinili.
  • Aplikujte studené obklady na šíji, zápěstí a kolenní jamky. Na těchto místech jsou žíly výrazně na povrchu a dojde tak k efektivnějšímu předání chladu do krevního oběhu a tím celkově lepšímu a rychlejšímu ochlazení těla.
  • Před spaním nejezte tučná jídla. Jakýkoliv tuk je pro tělo nadprůměrně náročný na trávení, což ho zatěžuje a nutí ho se více zahřívat.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.