Chránič matrace
Ochrana matrace je velmi důležitá, a to z hygienických, praktických i estetických důvodů. Kvalitní chránič matrace je v tomto ohledu nejpřínosnějším možným řešením. Na následujících řádcích vám představíme nejlepší chrániče matrací na trhu, poradíme vám s výběrem toho nejlepšího produktu dle vašich potřeb a celkově se zaměříme na to jak chránit vaši matraci, aby vám plnohodnotně sloužila po co nejdelší dobu.
Utrácet peníze za chránič matrace se může zdát leckomu zbytečné. Stačí však jedna malá nehoda a každý takový člověk ihned změní názor. Pokud máte děti, domácí mazlíčky nebo rádi jíte a pijete v posteli, je chránič matrace naprostou nezbytností. Ani zdaleka však nejde jen o nahodilé jednorázové nehody. Chránič dlouhodobě minimalizuje hromadění nečistot, omezuje množení roztočů a bakterií a chrání před fyzickým poškozením matrace. Sečteno a podrženo, chránič matrace zajišťuje, aby vaše matrace plnila plnohodnotně svou funkci, byla zdravotně nezávadná a dobře vypadala, a to po co nejdelší možnou dobu.
Mnoho lidí se obává, že jim chránič matrace zkazí požitek ze spaní. Z historické zkušenosti by mohly být takové obavy oprávněné. Dřívější chrániče se opravdu v menší či větší míře potýkaly s řadou nedostatků. Doba ale pokročila a dnes je vše jinak. Většina nových chráničů v maximální možné míře plní svůj úkol, aniž byste si byli vědomi toho, že je na matraci máte.
Co je to chránič matrace
Matracový chránič je odnímatelná, přidaná ochranná vrstva, která je umístěna na matraci a zároveň pod prostěradlem. Matracové chrániče nejsou v žádném případě ložnicovým nadstandardem a přesto jsou při vybavování ložnice až překvapivě často opomíjeny.
Pokud jste si ještě nikdy nepořizovali chránič matrace, možná vás překvapí, že existuje mnoho racionálních důvodů, proč do jeho pořízení investovat peníze. S průměrnou životností matrace okolo osmi let pomáhá chránič matrace před jejím fyzickým opotřebením, jednorázovým i dlouhodobým znečištěním a hygienickým znehodnocením (roztoči, bakterie, plísně).
Hlavní přínosy chrániče matrace:
- Chrání před poškozením tekutinami
- Zabraňuje množení roztočů a bakterií
- Omezuje pronikání nečistot (typicky prach)
- Obecně udržujte matraci čistou a suchou
- Pomáhá stabilizovat tělesnou teplotu během spánku
- Zvyšte životnost matrace
- Limituje pravděpodobnost fyzického poškození (protržení, žmolkování a podobně)
Na co si dát při nákupu pozor
Rozměry
Matrace mají různé rozměry a nejde přitom jen o jejich délku a šířku, ale také o jejich výšku. Nikdy nezapomínejte na to, že chránič musí na matraci stoprocentně sedět. Nejde přitom hlavně o to, že se vám bude dobře nasazovat, což je však také podstatné. Mnohem důležitější je, že bude plnit svou funkci po celé ploše matrace a zároveň se nebude nikde krčit a sklouzávat a tím přímo znepříjemňovat ležení na matraci.
Tloušťka a materiál
Tloušťka a materiál, ze kterého je chránič matrace vyroben, zcela přímo předurčují jeho faktickou funkčnost. Mnoho lidí se domnívá, že pevné, kvalitní, drahé a značkové prostěradlo dostatečně ochrání matraci, ale není tomu tak. Sebelepší prostěradlo nepomůže prodloužit životnost vaší matrace a ani ji neochrání před poškozením, znečištěním a napadením nežádoucími organismy. Nezapomeňte proto zkontrolovat tloušťku a materiál, ze kterého je chránič vyroben, abyste se ujistili, že kupujte výrobek, který bude plnit svůj účel. Optimální velikost pórů je u matracového chrániče osm mikronů nebo méně. Výběrem správného materiálu pak zajistíte, že budete moci chránič matrace udržovat bezproblémově čistý a funkční.
Hlavní účel
Chránič matrace si lidé pořizují z různých důvodů, přičemž primární důvody bývají odlišné. Někomu jde hlavně o zdravotní nezávadnost (roztoči, bakterie, plísně), jinému o čistě fyzickou čistotu (prach, jídlo, pití, moč, zvratky) a někdo hledí především na vizuální stránku věci (skvrny, šmouhy, změna barvy). Ať už patříte do jakékoliv skupiny, zde jsou tři hlavní vlastnosti chráničů matrací, nad kterými by se měl každý zamyslet.
- Hygienická a zdravotní ochrana – Chránič matrace by měl být vyroben tak, aby zabránil zachytávání alergenů a množení škůdců. To je obzvláště důležité pro každého, kdo již nějakou adekvátní alergií trpí, nebo se u něj nějaký druh související citlivosti vyskytuje.
- Voděodolnost – Scénářů, kdy se nám v posteli objeví nějaká tekutina, existuje nespočet, ale nemusí vést nutně k tomu, že si tím poškodíme matraci. Řada chráničů matrace je vyrobena z voděodolného materiálu, takže můžeme zachytit úniky dříve, než prosáknou do samotné matrace. Takovéto chrániče mohou být užitečné zejména jako součást lůžkovin pro děti, u kterých je riziko nočního pomočování obecně vyšší, než u dospělých.
- Regulace teploty – Problémy s pocitem horka během spánku má mnoho lidí. Na trhu je dnes k dostání přehršel chráničů matrace, které jsou schopny regulovat teplotu osoby, která na nich spí. Obvykle jsou vyrobeny z prodyšné bavlny, ulevují od pocitů horka a nadměrného pocení, čímž snižují riziko nechtěných probuzení a obecně zkvalitňují spánek.
Typy chráničů matrací podle krytí
Při výběru chrániče musíte kromě jiných aspektů zvážit také způsob, respektive rozsah jakým je bude matrace chráněna. Existují přitom tři základní formy designu chrániče matrace, ze kterých si lze vybrat.
- Jednostranné krytí – Jedná se o nejjednodušší typ, který chrání matraci pouze z horní strany, na které se leží. Uchycení je ve většině případů řešeno gumovými popruhy, které se přetáhnou přes rohy matrace. Manipuluje se s ním velmi rychle a snadno a také se snadno pere.
- Pětistranné krytí – Pětistranné matracové chrániče jsou svým designem v podstatě jako prostěradlo. Chrání matraci seshora a po bocích. Obvykle jsou vyrobeny z polyesterového lemu s prodyšným povrchem z bavlny. I tento typ se poměrně snadno navléká a sundává z matrace, což usnadňuje praní. Když bývá tento druh vyroben jako voděodolný, zpravidla se to týká jen nejohroženější horní strany, na které se leží.
- Šestistranné krytí – Šestistranný nebo také obalový chránič zcela pokrývá vaši matraci. To zahrnuje i spodní část vaší matrace. Většina šestistranných chráničů se zapíná na zip, aby se dosáhlo úplného utěsnění. Jedná se o nejlepší volbu pro ty, kteří se obávají alergenů a škůdců.
Bez ohledu na to, jaký typ si vyberete, ujistěte se, že na matraci přesně sedí . Pokud by byl chránič větší než matrace a někde přečuhoval, mohl by se začít všemožně posouvat, což může mít za následek to, že vás začne někde tlačit a případně i při pohybu vydávat rušivé zvuky.
Typy chráničů matrací podle materiálu
Při výběru byste měli vzít v úvahu také látku, ze které je chránič matrace vyroben. K výrobě se používá hned několik látek, přičemž každá má své výhody a nevýhody.
Zde jsou některé z nejběžněji používaných materiálů:
- Bavlna – Bavlna, oblíbená volba výrobců, je organický materiál, který je přirozeně hypoalergenní. Je jemná k pokožce a značně prodyšná, což vám dopřeje, abyste zůstali v noci v pohodě.
- Velur – Velur je pružný jako pletenina, ale má vzhled a dotek sametu. Obvykle se vyrábí z bavlny, ale lze použít i jiné materiály. Někteří lidé dávají přednost luxusnímu pocitu veluru před běžnou bavlnou.
- Polyester – Polyester je odolná, levnější tkanina. Často se kombinuje s jinými materiály. Je teplejší, takže nemusí být pro některé lidi tak pohodlný na spaní. I když není voděodolný, velmi rychle a dobře schne.
- Lyocell – Chrániče z lyocellu jsou ideální pro osoby s citlivou pokožkou, protože se jedná o čistě organický materiál (získává se ze surového eukalyptového dřeva). Není tak abrazivní jako bavlna a vlna. lyocellové chrániče jsou přirozeně hypoalergenní, dobře odvádějí vlhkost a zabraňují množení bakterií způsobujících zápach.
- Bambus – Bambus je další luxusnější variantou materiálu pro výrobu chráničů. Je hypoalergenní a tedy vhodný pro osoby s citlivou pokožkou. Bambus je také známý tím, že je přirozeně uklidňující.
- Vinyl – Vinyl se používá v případech, kdy má být chránič matrace voděodolný. Je ale jen minimálně prodyšný, zadržuje teplo a při pohybu může vydávat nepříjemné zvuky, takže je pro spánek poměrně rušivý.
- Polyuretan – Také polyuretan se používá pro hydroizolaci matrace. Polyuretanová tkanina obsahuje mikroskopické póry, takže nezadržuje teplo, je značně prodyšná a navíc nevydává nepříjemné zvuky. Je tedy pohodlná a tichá při srovnání s vinylem.
Závěrem
Kvalitní chránič matrace bývá navržen tak, aby nabízel prvotřídní pohodlí a funkčnost a udržoval vaši matraci čistou a zdravotně nezávadnou. Pro ty, kteří hledají kombinaci prodyšnosti a optimálního pohodlí, doporučujeme bavlněný chránič matrace. Hypoalergenní mikrovlákno je pak skvělou volbou pro ty, kteří trpí alergiemi nebo se obávají roztočů a dalších potenciálních alergenů. Pro ty, kteří hledají ochranu před náhodným politím či pomočením, doporučujeme nepromokavý chránič matrace, který může kombinovat kupříkladu bavlněnou svrchní část s voděodolnou stranou, čímž je zajištěna funkčnost, pohodlí i zdravotní nezávadnost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
10 tipů jak udržet matraci dlouho v dobré kondici
Dobré zacházení a pravidelné čištění jsou nezbytným základem pro to, aby vám vaše matrace vydržela sloužit dlouhou dobu. Koneckonců koupili jste si ji, aby vám zaručovala pohodlný a klidný spánek po mnoho let. Její průměrná životnost se standardně pohybuje mezi pěti a deseti lety, ale hravě bude dobře sloužit mnohem déle, což je však závislé na tom, jak se o ni budete starat. Pakliže se o ni budete starat pravidelně a správně, zůstane dlouho čistá, hygienická, zdravotně nezávadná a pohodlná po dlouhou řadu let. Abyste věděli jak na to, sepsali jsme pro vás deset základních pravidel týkajících se správné péče o matraci. Tady jsou!
1. Dopřejte ji správnou podporu
Nákup matrace může a nemusí být spojen s nákupem nové postele, respektive roštu. Ať tak či onak, vždy se přesvědčte, že pod vaší matrací leží vhodný typ roštu. Doporučení a specifikace v tomto ohledu naleznete vždy v uživatelské příručce, průvodním letáku nebo jiném dokumentu přiloženém k matraci vysvětlujícím její používání. Nevhodný, či poškozený rošt může snadno a během poměrně krátké chvíle matraci poškodit, deformovat nebo zamezit jejímu správnému fungování. Vámi investované peníze přijdou vniveč a co víc, můžete si tak způsobit jisté méně, či více závažné zdravotní komplikace.
2. Používejte kvalitní chránič matrace
Jak jsme již psali výše, matracový chránič je naprosto nejdůležitějším a nejefektivnějším nástrojem ochrany matrace. Dobrý a kvalitní chránič matrace zabrání proniknutí tekutin všeho druhu a zamezí znečištění nejrůznějšího typu (prach, zbytky kůže, pot, vlasy, chlupy a spol.), které mohou být živnou půdou pro roztoče, bakterie, plísně a podobně. Díky němu tak vaše matrace zůstane hygienicky čistá a prostá všech nežádoucích alergenů a patogenů.
3. Perte pravidelně povlečení a prostěradla
I když se to nemusí na první pohled jevit jako zřejmé, tak vždy když ulehnete do postele, zanecháte v ní velké množství potu, chlupů, vlasů a jiného tělního odpadu, které jsou živnou půdou pro množení nejrůznějších nežádoucích organismů, které mohou následně ve větší, či menší míře pronikat do matrace. Doporučujeme proto prát, respektive měnit prostěradla a povlečení jednou za týden až čtrnáct dní. Současně nezapomínejte pravidelně prát i chránič matrace, a to dle instrukcí výrobce uvedených v návodu pro použití.
4. Snažte se držet domácí mazlíčky mimo postel
S tímto bodem budou mít možná mnozí majitelé psů, koček a jiných zvířat problém a my je chápeme. Nejproblematičtější jsou v tomto ohledu především psi a speciálně pak ti dlouhosrstí s podsadou, kteří jsou schopni po jediné procházce donést do postele tolik nečistot jako jeden člověk za celý rok. Shrneme to tedy nějak realisticky. V ideálním případě nedovolujte svým zvířecím kamarádům, aby chodili lehávat do vaší postele. Pokud nejste schopni jim to zakázat, nebo tak nechcete činit, snažte se zajistit, aby lehávali v posteli pokud možno v co nejčistším stavu (situaci pochopitelně přizpůsobte i intenzitu a četnost praní lůžkovin).
5. Čas od času matraci otočte
V případě, že nevlastníte zónově nesouměrnou matraci, je na místě ji čas od času (zhruba co půl roku) otočit o 180° (záměna strany hlavy za stranu nohou). Mnoho výrobců tvrdí, že to není nezbytné a podobně, ale pravda je taková, že tím zajistíte rovnoměrnější opotřebovávání, což pochopitelně povede k delší životnosti.
6. Žádné skákání
Skákání na posteli je zábava, obzvlášť pro malé dítě. Považte však, že běžná nosnost matrace jako celku je okolo 120 kilogramů (to platí pro rozložení hmotnosti ležícího člověka). Člověk nemusí být jaderný inženýr, aby pochopil jak devastující účinky na použité materiály a strukturu matrace a tudíž i její životnost bude mít skákání, při kterém dochází k přenášení hmotnosti na nepoměrně a mnohonásobně menší plochu tvořenou pouze chodidly. Zkrátka a jednoduše na posteli se za žádných okolností neskáče.
7. Dávejte pozor při manipulaci a stěhování
Když s matrací nějakým výrazným způsobem manipulujete a přesouváte ji z místa na místo (kupříkladu během stěhování), pak ji umístěte do nějakého adekvátního typu uzavíratelného plastikového pytle. Ten zajistí, aby se neznečistila nebo nenavlhla. Tento pytel, či vak chcete-li, by měl být v ideálním případě i dostatečně odolný na to, aby zabránil potenciálnímu protržení a proříznutí. Nakonec nesmíme opomenout ani pozici v jaké se bude matrace nacházet. Nejlepší samozřejmě je nechat ji horizontálně ležet a nic těžkého na ni nedávat. Pokud však musí matrace stát, postavte ji alespoň na její delší stranu. Vyhnete se tak jejímu možnému zkroucení a vzniku různých vyboulenin.
8. Nechte jí slunit a dýchat
Bez ohledu na to, jak často a poctivě větráte, není ani trochu na škodu jednou za měsíc až dva matraci zbavit lůžkovin a na několik hodin ji vytáhnout ven a nechat ji vydýchat na čerstvém vzduchu a slunci. To může být v našich klimatických podmínkách občas tak trochu problém, ale nějakým způsobem se to dá zvládnout. Podstatné je, aby svítilo slunce a vlhkost vzduchu byla nízká.
9. Dbejte pokynů výrobce
Naprosto každá matrace vyžaduje jisté pravidelné i nepravidelné čištění, aby zůstala dlouho hygienicky čistá a funkční. K tomuto účelu vám poslouží jak vysavač (s tím v zásadě žádný problém není), tak různé čisticí prostředky. Právě ony čističe mohou být trochu problematické, neboť ne na každou matraci je ten, či onen čisticí prostředek vhodný. Důkladně si proto prostudujte návod, respektive doporučení výrobce týkající se péče o matraci. Předejdete tak snížení funkčnosti, nebo dokonce poničení matrace.
10. Pozor na matracové škůdce
Čistotu a funkčnost matrace mohou jako mávnutím kouzelného proutku během relativně krátké chvíle zdecimovat nežádoucí příslušníci hmyzí říše. Dávejte si na ně proto velký pozor. V domácnosti se mohou vyskytovat již před vaším nastěhováním. Stejně tak se může stát, že si je dovezete domů z nějaké exotické destinace.
Video – Matracové chrániče, Spíme.cz
Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.