Lyocell – Zcela perfektní materiál do vaší ložnice

Lyocell je druh vlákna, které má oproti většině jiných přírodních i umělých vláken celou řadu výhod a v mnoha ohledech je výrazně předčí. I z tohoto důvodu se stal velmi oblíbený při výrobě nejrůznějšího textilu, včetně toho ložního. Vyrábějí se z něj povlečení, polštáře, přikrývky, prostěradla, deky, potahy matrací, chrániče matrací, pyžama a tak dále. V tomto článku si povíme, co přesně to je, jaké jsou jeho vlastnosti a proč je perfektním materiálem nejen pro ložní textil.

Lyocell

Co přesně je to Lyocell

Lyocell je druh textilního vlákna, které se vyznačuje přírodním původem a vysoce ekologickou výrobou. Patří do skupiny viskózových vláken, ale má některé unikátní vlastnosti, které ho od tradičních viskózových materiálů odlišují. Je vyráběn z dřevního celulózového vlákna, které je získáváno z dřeva stromů (nejčastěji z eukalyptů a buků). Proces výroby lyocellu je založen na technologii rozpouštění a regenerace. V tomto procesu se dřevní buničina rozpouští v chemickém roztoku a následně se regeneruje ve formě vláken. Tento postup zahrnuje použití netoxických rozpouštědel a vody, které jsou téměř stoprocentně recyklovány pro využití v opakované výrobě, což přispívá k maximální možné udržitelnosti tohoto materiálu.

7 důvodů proč chtít ložní textil z lyocellu

Používání ložního textilu z lyocellu přináší řadu výhod, které přispívají k pohodlí, kvalitnímu spánku a celkově příjemné atmosféře v ložnici. Zde jsou jeho hlavní výhody.

  1. Měkkost: Má jemný a hladký povrch, který je měkký a příjemný na dotyk. Použití povlečení, prostěradel a polštářů z něj zvyšuje celkové pohodlí během spánku a odpočinku.
  2. Prodyšnost a odvod vlhkosti: Má schopnost velmi dobře odvádět vlhkost od těla (více než dvojnásobnou oproti bavlně), což znamená, že pomáhá efektivně regulovat tělesnou teplotu a udržovat pokožku během noci suchou. To je zvláště užitečné v horkých letních měsících.
  3. Hypoalergenní vlastnosti: Je to hypoalergenní materiál, což snižuje pravděpodobnost možné alergické reakce nebo podráždění citlivé pokožky.
  4. Odolnost: Je značně odolný vůči opotřebení a opakovanému praní. Povlečení a další textil z něj mohou celkem hravě vydržet desítky let bez výraznějších známek používání při současném udržení původního vzhledu a barevnosti.
  5. Snadná údržba: Ložní textil z lyocellu je snadný na údržbu a zcela bez problémů ho lze prát v pračce na 60 °C.
  6. Barevnost: Lyocell má skvělou takzvanou afinitu k barvivům. To znamená, že dobře chytá barvu a následně ji silně drží v její originální sytosti a jasnosti. Díky tomu je textil z něj jednak dostupný v široké barevné škále a také si udržuje svou barevnost po dlouhou dobu, a to navzdory používání a praní.
  7. Udržitelnost: Vstupním materiálem je dřevo a samotná výroba je v porovnání s typologicky obdobnými výrobními procesy extrémně šetrná k přírodě. Prakticky vše je recyklováno a samotný lyocell je stoprocentně biologicky rozložitelný materiál.

Použití lyocellu v ložnici může tedy přinést řadu výhod pro váš spánek, pohodu a celkovou estetiku prostoru. Při výběru ložního prádla a dalších textilií do vaší ložnice je lyocell zajímavou alternativou, která spojuje komfort, udržitelnost a krásný design.

Lyocell povlečení

Nevýhody

Kdyby byl lyocell zcela dokonalý ve všech myslitelných ohledech, pravděpodobně bychom z něj měli ložní textil všichni, ale tak to není. Jaké jsou tedy jeho nevýhody? Jedinou „technickou“ a ne nijak závažnou nevýhodou je jeho zvýšená mačkavost. Povlečení ale není večerní róba a tak je tato nevýhoda zcela okrajová, a to i vzhledem k tomu, že je jeho mačkavost zvýšená, ne extrémní. Druhou „nevýhodou“ a pravým důvodem proč ho nenaleznete v každé druhé ložnici je jeho cena. Je poměrně drahý a i když prémiový ložní textil z bavlny může být klidně i dražší, jen těžko budete cokoliv z něj shánět za lidovou cenu.

Co je to Tencel™ Lyocell

Tencel™ je obchodní značka největšího světového výrobce lyocellu pro jím vyráběná vlákna a textilie. Nejedná se tedy o jiný produkt, nebo něco takového. Výrobky z označením Tencel™ jsou vyrobeny z lyocellu od tohoto konkrétního výrobce. Nic víc, nic míň.

Tencel lyocell

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.