Jak vybrat matraci – Kompletní průvodce

Pokud si chcete koupit novou matraci, pak je možná vůbec nejnáročnější věcí zjistit, kde začít. Chcete si ji koupit osobně v obchodě nebo máte v úmyslu provést nákup online? Upřednostňujete cenově dostupné možnosti nebo se poohlížíte po luxusním modelu? A co rozměry, tvar, materiálové provedení, tvrdost a design? Ano, je třeba zvážit spoustu věcí, zvláště pokud nakupujete matraci poprvé. Ale nebojte se, KrásnéSny.cz jsou tady a poradí vám jak vybrat matraci!

Jak vybrat matraci

V tomto praktickém průvodci vás provedeme podrobně tím, jak vybrat matraci, která bude tou pravou právě pro vás. Budeme si povídat o různých typech matrací, jak určit, který model bude nejlépe vyhovovat vašemu stylu spánku, a mnohem, mnohem více! Zaručujeme vám, že nakonec budete přesně vědět, jak vybrat matraci svých snů.

Tak pojďme na to!

Otázky, které je nutné si položit

Položíme si celkem šest podstatných otázek, na které si musíme odpovědět před nákupem nové matrace. Každé z těchto otázek je v tomto článku postupně věnovaná jedná část, která vás naučí, jak si na tyto otázky odpovědět. Zde jsou naše otázky:

  • Jak stará je vaše matrace?
  • Jaká je vaše poloha během spánku?
  • Jakou tvrdost potřebujete?
  • Kolik vážíte?
  • Jaký typ matrace potřebujete?
  • Jaký je váš rozpočet?
Otázky, které je nutné si položit

I když bude hledání u každého z vás vypadat trochu jinak, zodpovězení těchto otázek vás připraví na správné rozhodnutí ohledně nákupu nové matrace. Začneme tedy s věkem vaší stávající matrace.

Jak stará je vaše matrace?

Toto je úplně první otázka, na kterou si musíte odpovědět. Proč? Stáří vaší matrace může hrát velkou roli při rozhodování, zda vůbec potřebujete novou, nebo ne. Obecně platí, že byste měli začít uvažovat o pořízení nové matrace, pokud ji máte starou více než 8 let. V žádném případě to není obecný standard, ale obvykle je to dobré měřítko, od kterého se můžete odrazit.

Pro rychlý základní přehled o životnosti matrací v závislosti na typu použitého materiálu se podívejte na níže uvedený obrázek:

I když jsou výše uvedené roky životnosti vhodným nástrojem pro obecné zhodnocení stavu vaší matrace, stále se jedná o předpoklad. Nejlepším způsobem, jak určit, zda je čas na změnu, je poslouchat své tělo. Probouzíte se ráno s bolestmi těla, které vás dříve netrápily? Máte v noci problém najít pohodlnou polohu? Všimli jste si na matraci nějakých nových protlačenin? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ano, možná je čas rozloučit se se svou starou kamarádkou.

Jaká je vaše poloha během spánku?

Nyní, když máme otázku týkající se staří matrace vyřešenou, je čas myslet na vás, uživatele. I když se budeme postupně zabývat spoustou různých faktorů, které mají co do činění s vámi a vaším jedinečným stylem spánku, první věcí, na kterou je třeba se zaměřit, je vaše poloha během spánku.

Ačkoliv má většina lidí tendenci se v noci převalovat a různě měnit pozice, současně s tím většina lidí upřednostňuje určitou pozici před ostatními. Možná patříte mezi ty, kteří rádi usnou na zádech a poté se převalí na stranu. Nebo možná strávíte většinu noci spánkem na boku a nad ránem se dospíte na břichu. Pokud jste nikdy předtím nepřemýšleli o své preferované poloze během spánku, doporučujeme vám, abyste v průběhu jednoho týdne věnovali zvláštní pozornost tomu, v jaké poloze spíte. Pravděpodobně zjistíte, že spíte především na zádech, na boku, na břiše nebo v nějaké kombinaci těchto tří poloh.

Jaká je vaše poloha během spánku

Tato informace je velmi důležitá, protože různé typy matrací vyhovují různým spacím pozicím. Níže vás provedeme typy matrací, které se nejlépe hodí pro tu či onu pozici.

Jak vybrat matraci pro spaní na zádech

Spaní na zádech je přesně ta pozice, u které si musíme dávat pozor, aby matrace nebyla ani tvrdá, ani měkká. Příliš tvrdá způsobí zbytečnou tenzi v ramenou a spodní části zad. Příliš měkká zapříčiní zaboření kyčlí a jejich vyosení z linie s rameny. To má za následek prohnutí zad a vznik bolestí vystřelujících do páteře. Ti, kteří spí na zádech proto potřebují středně tvrdou matraci, který spadá do středu mezi extrémy tvrdá/měkká. Dle obecných zkušeností lidé spící na zádech preferují právě středně tvrdé matrace, nebo takové, které se od středu svou tvrdostí, respektive měkkostí odchylují jen minimálně.

Proč by se osoby spící na zádech měli poohlížet především po středně tvrdých matracích? Důvod je prostý. Pomáhají totiž podpořit a nastavit páteř do neutrální polohy. Když mluvíme o neutrální poloze páteře, máme na mysli stav, kdy je vytvořena rovnoměrná linie od ramen až po boky. To pomáhá zmírnit napětí v zádech a předchází se tak bolestem souvisejícím s fibromyalgií a artritidou.

I když těm, kteří spí na zádech vyhovuje většina typů konstrukcí a materiálů, ze kterých mohou být matrace vyrobeny, za obecně nejvhodnější se považují hybridní matrace v kombinaci pěny a pružin.

Jak vybrat matraci pro spaní na boku

Osoby spící na boku potřebují především výrazné odlehčení od tlaku vytvářeného na ramena a boky. To znamená, že musí hledat spíše měkčí matrace, které se přizpůsobí křivkám těla, aby nedocházelo k nepříjemným pocitům během noci. Vnímání měkkosti je pochopitelně značně subjektivní, ale obecně můžeme říci, že se ti, kteří spí na boku, musí poohlížet po matracích z té měkčí poloviny spektra tvrdosti.

Vzhledem k tomu, že osoby spící na boku vyvíjejí v noci poměrně velký a dlouho trvající tlak na své ramenní a kyčelní klouby, je důležité, aby spali na měkké matraci, která je navržena speciálně s ohledem na minimalizaci dopadů takového tlaku. U mnoha matrací se uvádí, že zmírňují bolesti ramen a kyčlí, nicméně je vždy důležité pořádně prostudovat konstrukční specifikace, abyste zjistili, zda má matrace vůbec předpoklady k tomu, aby uvolňovala tlak v těchto místech. Za nejlepší matrace pro spánek na boku jsou považovány ty z paměťové pěny. Jsou vyhlášené svým hlubokým tvarováním a obepínáním těla, snadným propadáním a rozkládáním tlaku.

Jak vybrat matraci pro spaní na břiše

Ti, kteří spí na břiše jsou v podstatě opakem těch, kteří spí na boku a budou hledat velmi pevnou matraci, která udrží boky v linii s rameny. Měkké matrace jsou pro ně velmi problematické, protože způsobí, že se boky propadnou mimo zarovnání se zbytkem páteře. Při zvažování toho, jak má být matrace pro spánek na břiše tvrdá, se budeme pohybovat někde mezi lehkou tvrdostí až po naprostý extrém v podobě maximální tvrdosti, a to v závislosti na dalších faktorech.

To pochopitelně neznamená, že je nutné hledat matraci tvrdou jak vězeňská pryčna. Klíčem je najít matraci, která kombinuje silné podpůrné základy s tenkými pohodlnými vrstvami poskytujícími jen přijatelnou měkkost při zachování celkové pevnosti. V tomto ohledu budou nejlepšími kandidáty pravděpodobně čistě pružinové matrace a hybridní matrace kombinující pružiny a jiné prvky podpory.

Jak vybrat matraci pro spaní se střídáním poloh

Nakonec tu máme ty z nás, kteří různým způsobem kombinují během noci všechny tři polohy. Jedná se o velmi rozšířený styl spánku, který však vyžaduje dynamickou matraci, která je schopna poskytnout pohodlí na zádech, na boku i na břiše. Obecně lze doporučit, aby se osoby střídající pozice během spánku zaměřovaly na středně tvrdé matrace, tedy takové, které se pohybují přímo kolem standardu pro střední tvrdost.

Středně tvrdé matrace jsou vynikající volbou pro spánek se střídáním poloh, neboť zpravidla vytvářejí příjemnou rovnováhu mezi uvolněním tlaku a podporou. Jsou dostatečně měkké na to, aby omezily tlak na ramena a boky při spánku na boku a současně dostatečně pevné na to, aby podpořily tělo při spánku na zádech a na břiše. Ti, kteří střídají pozice během spánku, by se měli při výběru soustředit především na pružnost a poddajnost matrace, což mimo jiné zajistí snadné, pohodlné a minimálně rušivé přechody mezi jednotlivými pozicemi spánku. V tomto ohledu by jim měli vyhovovat hlavně latexové a hybridní matrace.

Jakou tvrdost matrace potřebujete?

Vzhledem k tomu, že jsme již začali mluvit o tvrdosti, je na místě si zde toto téma lehce rozvést. Detailně se mu ovšem věnujeme v článku Tvrdost matrace a doporučujeme vám si ho přečíst, protože je to z mnoha důvodů poměrně komplexní téma.

Jednoduše řečeno, tvrdost znamená, jak tvrdá, respektive měkká je matrace při kontaktu. I když se to může jevit zcela jednoznačně, určení tvrdosti matrace (tvrdosti, kterou každý z nás individuálně potřebuje), může být ve skutečnosti docela složité. Je to proto, že pocit z tvrdosti matrace závisí na našich osobních definicích pro měkkost a tvrdost, stejně jako na našem konkrétním typu těla, hmotnosti a velikosti.

Jakou tvrdost matrace potřebujete

To vše dále komplikuje skutečnost, že si mnoho lidí plete podporu s tvrdost. Matrace se správnou podporou je taková, která nastavuje páteř do správné polohy, aniž by vytvářela tlakové body. Taková matrace přitom může být měkká, středně tvrdá a tvrdá. Tvrdost se tedy vztahuje pouze na skutečný „pocit“ z matrace. Stručně řečeno, podpůrnou matraci najdete v celém spektru tvrdosti.

Celá situace je pak ještě o něco komplikovanější kvůli tomu, že neexistuje jednotná škála určování měkkosti/tvrdosti. Setkat se tak můžeme se stupnicemi H1 až H4, T1 až T4, 1 až 7 a 1 až 10. Logicky samozřejmě můžeme tyto stupnice plus minus sladit, ale je to lehce nepřesné a bohužel i zbytečné, ale takto prostě je.

Kolik vážíte?

Hmotnost je velmi podstatným faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru nové matrace, protože vnímání tvrdosti, podpory, zaboření se, objetí a teploty mohou být vaší hmotností značně ovlivněny. V závislosti na vaší váze a také celkovém typu postavy, můžete zjistit, že potřebujete specifický typ matrace, abyste uspokojili své jedinečné potřeby pro zdravý a pohodlný spánek.

Kolik vážíte

Projdeme si tedy několik různých váhových kategorií, abychom rozklíčovali, jaké druhy matrací budou nejpravděpodobněji v každé z kategorií nejlépe fungovat. Našimi kategoriemi budou lehké osoby vážící do 70 kilogramů, středně těžké osoby vážící mezi 70 a 90 kilogramy a těžké osoby vážící 90 kilogramů a více.

Jak vybrat matraci pro lehké osoby

Ačkoli lehké osoby spadají do stejného předdefinovaného váhového rozmezí (do 70 kilo), neznamená to, že spí všichni stejně a preferují stejné vnímání tvrdosti. Rozebereme si tedy jejich možnosti v rámci tří kategorií vnímání tvrdosti matrace, které si označíme jako pocit měkkosti, pocit střední tvrdosti a pocit tvrdosti. To samé pak uděláme u středně těžkých osob a těžkých osob.

  • Pocit měkkosti: Lehké osoby by neměly mít prakticky žádné problémy s ležením na měkké matraci. Je značně nepravděpodobné, že by se propadaly do matrace jako ostatní, takže by měly být spokojeny na zcela jakékoli celopěnové posteli, i když nejlépe jim asi bude na takové, která má komfortní vrstvu z paměťové pěny.
  • Pocit střední tvrdosti: Díky nižší hmotností nedochází k tak výraznému zaboření, což může způsobit, že matrace se super hustou nebo silnou horní vrstvou pěny budou pro lehčí lidi nepříjemné. Pokud jste lehčí jedinec, doporučujeme zvolit matraci, která je lehce měkčí, než ta, o které si myslíte, že je ta pravá. Je to proto, že většina středně tvrdých matrací je hodnocena s ohledem na očekávanou hmotnost okolo 80 kilogramů.
  • Pocit tvrdosti: Lehčí osoby toužící po pocitu tvrdosti by měly upřednostňovat matrace s tenkými komfortními vrstvami. Ve skutečnosti jim hodně vyhovují matrace s jednoduchou vrchní polštářovou nebo prošívanou potahovou vrstvou. Důvodem je fakt, že se nepropadnou tak snadno skrze žádné svrchní vrstvy, takže se nemusí bát podpůrných základních vrstev.

Jak vybrat matraci pro středně těžké osoby

Nyní prozkoumáme váhovou kategorii středně těžkých osob (mezi 70 až 90 kilogramy) v rámci tří kategorií vnímání tvrdosti matrace

  • Pocit měkkosti: Potřeby středně těžkých osob v této oblasti mohou být velmi podobné jako je tomu u lehčích lidí, pokud jsou se svojí vahou blízko k pomyslné hranici 70 kilogramů. Pakliže jsou se svojí hmotností na opačném konci spektra blížící se k 90 kilogramům, budete nejspíše nutné podívat se po matraci s tlustými horními pěnovými vrstvami, které poskytnou dostatek tlumení proti zatlačení do základních vrstev.
  • Pocit střední tvrdosti: Uspokojit středně těžké osoby vyhledávající pocit střední tvrdosti je velmi snadné. Většina matrací je totiž primárně navržena právě s ohledem na tyto dva průměry, protože se jedná o statisticky nejčastější kombinaci. Obecně platí, že je v tomto případě střední tvrdosti dosaženo, když existuje rovnováha mezi komfortními a podpůrnými vrstvami.
  • Pocit tvrdosti: K dosažení pocitu tvrdosti u středně těžkých lidí bude nutné podívat se po matraci s nižší tloušťkou svrchních pohodlných vrstev a vyšší tloušťkou podpůrných vrstev. Jinými slovy, středně těžké osoby se tlačí do matrace více něž lehké osoby, takže pro dosažení pocitu tvrdosti potřebují výraznější podporu v základně.

Jak vybrat matraci pro těžké osoby

Najít vhodnou matraci pro těžkého člověka může být obecně trochu oříšek. Platí přitom, že čím je člověk těžší, tím je to složitější. Pakliže je vysoká váha způsobena nadváhou, nebo obezitou, je situace ještě horší (je rozdíl vážit 100 kilogramů při výšce 2 metry a při výšce 1,6 metru). To však neznamená, že neexistují vhodné možnosti a i když může být hledání frustrující, existuje několik tipů a triků, které lze použít, aby byly uspokojeny všechny potřeby týkající se tvrdosti a podpory.

  • Pocit měkkosti: Těžké osoby hledající pocit měkkosti by měly zvolit vysokou matraci, která má silné horní pěnové vrstvy na pevných pružinách. Těžcí lidé se tlačí hluboko do svých postelí, takže se musí ujistit, že nahoře je alespoň 10 cm pěnové vrstvy, která s nimi může propadnout a vytvořit tak měkčí pocit.
  • Pocit střední tvrdosti: Pro dosažení pocitu střední tvrdosti zůstaneme stále u zmíněné konstrukce horní pěnové vrstvy na pružinách, přičemž budeme hledat matraci, která má pěnovou vrstvu o několik centimetrů nižší. Obecně můžeme říci, že pocitu střední tvrdosti bude u těžkých lidí dosaženo na matracích, které se pohybují mezi zvýšenou střední tvrdostí a maximální tvrdostí.
  • Pocit tvrdosti: Zde je situace relativně jednoduchá. Ideálem bude pružinová matrace se svrchní tenkou vrstvou polštářového typu. Celkově vzato je nezbytné se poohlížet po těch vůbec nejtvrdších matracích na trhu, což je ale logické.

Jaký typ matrace potřebujete?

Nyní, když jsme probrali některé z nejdůležitějších faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru nové matrace, je čas zjistit, jaký typ matrace bude pro vás ten pravý. Na následujících řádcích vám představíme nejběžnější typy matrací, respektive konstrukce a materiály, ze kterých se vyrábějí. Řekneme si něco o jejich vlastnostech, jaký vytvářejí pocit a jakým lidem zpravidla nejvíce vyhovují.

Jaký typ matrace potřebujete

Paměťová pěna

Hlavním použitým materiálem u matrací z paměťové pěny je převážně ona paměťová pěna. Ta je proslulá svým hlubokým tvarováním a pozvolnou odezvou na tlak. Proto poskytuje nesmírné množství úlevy od tlaku na citlivých místech, jako jsou ramena, boky a spodní část zad. Má ovšem značnou tendenci zachycovat a absorbovat tělesné teplo. To bývá velký problém pro lidi, kterým bývá během spánku horko. V současné době však mnoho výrobců tento nepříjemný problém řeší tak, že do paměťové pěny přidávají chladicí činidla, jako je měď, gel nebo grafit.

Nejlepší pro: Paměťová pěna je nejlepší pro ty, kteří se chtějí cítit více „v“ matraci než „na ní“. Zejména osoby spící na boku mohou těžit z hlubokého tvarového objetí, když dojde k vtlačení do konstrukce matrace.

Nejhorší pro: Paměťová pěna je super měkký materiál. Nebude proto vyhovovat těm, kteří spí na břiše. Obecně pak platí, že pokud chcete mít z matrace pocit tvrdosti, budete muset paměťovou pěnu úplně vynechat.

Latex

Na rozdíl od paměťové pěny je odezva na tlak u latexu rychlá, takže je skákavý a jakoby živý. Navíc přirozeně chladí, což z něj dělá ideální materiál pro ty, kteří neradi spí v teple, nebo mají tendenci se během spánku přehřívat. Je to také zcela přírodní materiál, tudíž může být za jistých okolností skvělou volbou pro ty, kteří dbají na životní prostředí a organický původ výrobků, které kupují.

Nejlepší pro: Latex může skvěle fungovat u široké škály spacích pozic, ale excelovat bude především u spánku se střídáním pozic. U spánku se střídáním pozic jde mimo jiné o snadný pohyb a bezproblémové měnění pozic, což přirozený odraz latexu zajistí.

Nejhorší pro: Pokud potřebujete maximální úlevu od tlaku na ramena a boky, latex pro vás nemusí být zcela nejvhodnější. Materiál je to sice měkký a příjemný, ale neposkytuje takové objetí jako matrace z paměťové pěny.

Pružiny

Matrace s vnitřními pružinami patří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější typ matrací. Dobře pruží a současně vytváří dostatečnou podporu pro tělo. Rozhodně jí pak není možné upřít schopnost vytvořit pocit klasické poctivé matrace.

Nejlepší pro: Doporučit matraci s vnitřními pružinami lze hlavně lidem, kteří potřebují velkou oporu. To znamená těžkým lidem a osobám, které spí na zádech nebo břiše. Dobře fungovat může také pro ty, kteří hledají matraci s vysokou pružnou strukturou.

Nejhorší pro: Zcela rozhodně ji nelze doporučit těm, kteří potřebují úlevu od tlaku. V tomto ohledu jsou zcela nevhodné, takže pokud se potýkáte s bolestí kyčlí, ramen nebo zad, porozhlédněte se někde jinde.

Hybridní

Hybridní matrace patří vývojově mezi nové typy matrací. Kombinují svrchní vrstvy z pěny umístěné na spirálách či pružinách. Dobře uvolňují tlak a současně poskytují dostatečnou podporu. Od pružinových modelů se liší v tom, že působí více vyváženě.

Nejlepší pro: Hybridní matrace vyhovují mnoha lidem jak co se týče polohy ve spánku, tak co se týče váhy. Nejlépe ale budou sedět osobám spícím na zádech a těm, kteří střídají polohy. Ti ocení jejich nadprůměrnou podporu v kombinaci s pružností a mobilitou.

Nejhorší pro: Na trhu je tolik různých typů hybridních matrací, že není dost dobře možné označit je za nevhodné pro určitou skupinu osob. Klíčové je zde zaměřit se na typy pěn používaných ve vrchních vrstvách. Uvedeme si příklad. Pro spánek na boku bude vhodná svrchní vrstva z paměťové pěny, zatímco pro spánek na zádech vybereme svrchní vrstvu z latexu.

Jaký je váš rozpočet?

Po prozkoumání všech aspektů toho jak vybrat matraci nám už zbývá zodpovědět jen jedinou poslední otázku. Jaký je váš rozpočet? Každý nakupující bude mít na tuto otázku jinou odpověď, ale je důležité si to promyslet, než vůbec začnete hledat. Dobrá zpráva je, že velmi kvalitní výrobky najdeme v téměř celém cenovém spektru. Najít tedy matraci, která vám bude vyhovovat, za cenu, kterou jste schopni a ochotni zaplatit, by neměl být neřešitelný problém.

Mějte ale na paměti. Dostanete, za co zaplatíte. I když bychom si přáli, abychom mohli říci, že koupíte ultra luxusní matraci za několik málo tisíc, moc dobře všichni víme, že to není pravda. Přizpůsobte tedy svá očekávání rozpočtu, se kterým pracujete. A nezapomeňte, že existuje spousta matrací šetrných k vaší peněžence, které nekompromisně splní vaše požadavky na pohodlí a kvalitu.

Jaký je váš rozpočet

Závěrem

Pokud bychom vám mohli dát jednu jedinou radu, když řešíte to jak vybrat matraci, bylo by to zaměřit se na to, co konkrétně potřebujete vy, vy a jen vy a co vyhovuje vám, vám a jen vám. Výběr matrace je velmi subjektivní záležitostí, takže věnujte pozornost faktorům, které jsou pro vás osobně nejdůležitější a pochopitelně tomu, jak spíte. Pokud to uděláte, nepochybujeme, že ulehnete na matraci, která pro vás bude ta pravá.

Video – Jak si vybrat správnou matraci, ProSpánek

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.