Rozměry matrací

Výběr správné velikosti matrace je nezbytnou součástí procesu nákupu matrace. Pro mnoho lidí může být zvykem zachovávat prakticky po celý život stejné rozměry matrace, kterou používají. To může být dáno tím, že nemění svou postel a pak je to zcela logické. Celkově vzato to však tak jednoduché není. Život se mění, lidé se mění a někdy se musí změnit i matrace. Pojďme se tedy nyní společně podívat na to, jak je to s rozměry matrací.

Rozměry matrací

Ať tak či onak, v tomto článku vás provedeme vším, co se týká rozměrů matrace. Pokládat si přitom můžeme nejrůznější otázky. Jaké jsou správné rozměry matrace pro děti? Mám tendenci se ve spánku převalovat? Budu postel a tedy i matraci sdílet s partnerem? Budou za mnou do postele chodit spát děti nebo zvířata? Je tento rozměr matrace vhodný vzhledem k velikosti mé ložnice? To jsou jen některé namátkové otázky, na které bychom si měli odpovědět, když se rozhodujeme, jaká velikost matrace je ta pravá pro ten či onen případ.

Rozměry matrací podle četnosti

Rozměry matrací mohou být opravdu velmi rozdílné. Papírově je můžeme rozdělit na klasické, atypické a na míru. Do jisté míry samostatné kategorie pak tvoří matrace pro miminka a matrace pro děti.

Klasické rozměry matrací

Tyto rozměry představují naprostou většinu všech matrací, které si zákazníci pořizují. S tím je spojen i fakt, že se v těchto velikostech nejčastěji vyrábí odpovídající rámy postele. Zcela nejtypičtějšími velikostmi matrací pro jednolůžko a dvojlůžko jsou rozměry 90×200, respektive 180×200. Velmi časté jsou pak také přechody mezi nimi, a to konkrétně rozměry 120×200, 140×200 a 160×200. Poměrně hojná je též zúžená a naopak rozšířená varianta, tedy 80×200 a 200×200.

Rozměry matrací podle četnosti

Atypické rozměry matrací

Některé atypické rozměry matrace nejsou až zase tolik nezvyklé, ale jiné mohou být vskutku netradiční. S tím jsou spojeny menší či větší problémy s jejich nabídkou a dostupností. To v praxi znamená, že běžné malé i velké prodejny nábytku s největší pravděpodobností nebudou mít matrace s takovými rozměry v nabídce a bude potřeba obrátit se na specializovaného prodejce matrací online, či v kamenné prodejně. Mezi atypické rozměry matrace patří: 70×200, 78×195, 80×180, 80×190, 80×195, 85×195, 85×200, 90×180, 90×190, 90×195, 90×220, 100×200, 100×220, 110×190, 160×190, 170×195, 170×200, 200×220, 120×190, 140×190.

Rozměry matrací na míru

Někdy mohou být zákazníkem požadované rozměry matrace takové, že je nelze nalézt ani v rámci nabízených atypických produktových řad výrobců. Vyrobeny musí být individuálně na základě zadaní klienta, a to na míru jeho konkrétním potřebám. Dobrou zprávou je, že dnes už pro celou řadu výrobců není problém takové matrace vyrobit. V případě, že tedy máte na rozměry specifické individuální požadavky, nebojte se výrobce oslovit. Jistě vám v maximální možné míře vyjdou vstříc.

Rozměry matrací pro miminka a děti

Rozměry matrací pro miminka a děti jsou opět velmi různé, ale i zde existují pomyslné stálice, se kterými se setkáte nejčastěji. Nejběžnějšími rozměry matrace do postýlky a obecně do 3 let věku dítěte jsou velikosti 60×120 a 70×140. Pro děti předškolního věku (pochopitelně s ohledem na jejich skutečnou výšku) je typická matrace o velikosti 70×160. Zhruba od 7 let věku většinou přecházejí děti na klasickou matraci o velikosti 90×200.

Tabulka použitelnosti matrace

V této tabulce naleznete zjednodušené doporučení pro výběr velikosti matrace v závislosti na několika uživatelských faktorech. Pro hrubou ilustraci jsou použity pouze typické a běžně dostupné rozměry matrací.

Rozměry matrace Uživatel
60×120 a 70×140 Kojenec, miminko, dítě do 3 let
70×160 Dítě do 7 let
80×200 a 90×200 Dítě od 7 let, teenager, dospělý
120×200 a 140×200 Dospělý s dítětem, nebo domácím zvířetem
160×200 Dva dospělí
180×200 a a 200×200 Dva dospělí s dítětem, nebo domácím zvířetem
Použitelnost matrace

Délka a šířka matrace

V zásadě existují tři hlavní aspekty, na které se musíme při výběru rozměru matrace zaměřit.

Vhodnost vzhledem k vaší výšce, respektive velikosti

Kdo by chtěl matraci, která je pro něj krátká, úzká nebo snad dokonce obojí zároveň? Obecné pravidlo říká, že by měla být matrace alespoň o 20 centimetrů delší, než je výška osoby, která na ní bude spát. To v praxi znamená, že by například člověk vysoký 180 centimetrů měl mít matraci dlouhou 2 metry. Tato poučka je pochopitelně orientační a není třeba ji vnímat zcela striktně. Šířka je pak otázkou preferencí jednotlivce. Někdo si vystačí s matrací úzkou, jiný vzhledem ke své tělesné konstituci nebo poloze ve spánku vyžaduje širokou. Pomyslnou zlatou střední cestou je zde šířka 90 centimetrů pro jednoho dospělého člověka.

Vhodnost vzhledem k velikosti rámu postele

Kdo by chtěl matraci, kterou do rámu postele nedostane, nebo naopak takovou, která do krajů rámu postele nedosahuje? Rozhodně nikdo. Možná si říkáte, že je to přeci logické a není třeba to zmiňovat. Nemáte pravdu, člověk může tento fakt lehce opomenout. Pakliže tedy kupujete matrace na již zakoupenou postel, změřte si naprosto přesně vnitřní rozměry jejího rámu. I pár centimetrů nepřesnosti může nadělat velkou neplechu.

Vhodnost vzhledem k velikosti ložnice

V tomto ohledu může mít leckdo problém, protože jeho ložnice svou velikostí zkrátka a jednoduše není obecně vzato dostatečně velká. O čem zde mluvíme? Je jasné, že postel širokou 180 cm do ložnice široké 250 cm dáte, ale nepočítejte s tím, že bude komfortní dostat se k ní z obou stran. Za odstup pohodlný pro projití mezi postelí a stěnou nebo jiným nábytkem se považuje alespoň 70 centimetrů. Menší odstup už představuje problém, přičemž čím je odstup menší, tím se stává projití obtížnějším až nemožným. Při výběru matrace a její šířky proto například zvažte, zda by o dvacet centimetrů užší matrace nestačila plnohodnotně vašim potřebám s tím, že by vám umožnila pohodlný průchod po obou stranách postele. Někdy tomu tak skutečně je.

Výška matrace

Na tomto místě se nebudeme bavit o výšce matrace s ohledem na její pohodlnost, ale s ohledem na její funkčnost ve spojení s rámem postele. Není sice až zase tolik pravděpodobné, že by vás tento aspekt mohl potrápit, ale možné to je, a proto ho musíme zmínit. Různé matrace jsou různě vysoké. Stejně tak rámy postele vzhledem k posazení roštů mohou mít různou hloubku. A v čem je ono úskalí? Aby matrace v rámu správně držela a neměla tendenci z něj někam putovat, měla by být do rámu ponořena minimálně z jedné čtvrtiny své výšky. To znamená, že například matraci vysokou 20 centimetrů musí rám obepínat přinejmenším ve výšce 5 centimetrů. Riziko, že s tímto budete mít problém, není zase tak velké, ale když si pořídíte hodně vysokou matraci a zároveň budete mít poměrně mělký rám, mohli byste ho mít. Pro jistotu proto doporučujeme změřit si hloubku rámu.

Závěrem

Rozměry matrace bývají různé a neexistuje žádná správná, nebo špatná odpověď na to, který z nich je pro vás ten pravý. Výška a celkové rozměry, pozice a pohyby ve spánku, velikost pokoje, osobní preference a tak dále jsou všechno faktory, které vám mohou pomoci určit, jaké rozměry matrace pro vás budu ty nejvhodnější.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.