Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou, jinak také RLS z anglického pojmenování Restless Leg Syndrome, je porucha spánku, která způsobuje nekontrolovatelné nutkání pohybovat nohama, obvykle kvůli nepříjemným pocitům. Většinou se projevuje ve večerních nebo nočních hodinách, když člověk sedí nebo leží. Nepříjemné pocity dočasně zmírňuje pohyb. Syndrom je známý také jako Willis-Ekbomova choroba. Propuknout může v jakémkoli věku a obecně se stav postižené osoby zhoršuje s přibývajícím věkem. Je též běžné, že sílá projevů kolísá v čase ve své závažnosti. Někdy příznaky na určitou dobu dokonce zmizí a pak se zase navrátí. Hlavním negativním dopadem na pacienty je narušení spánku. Ke zmírnění příznaků pomáhá především změna životního stylu a případné podávání léků.
Příznaky
Hlavním příznakem je nutkavá potřeba pohybovat nohama. Mezi s tím související typické znaky syndromu neklidných nohou potom patří:
- Vznik nutkání se začíná objevovat při pasivitě, respektive minimálním pohybu. Obvykle je to poté, co člověk delší dobu ležel nebo seděl (například v autě, letadle nebo doma u televize).
- Úleva od nutkání přichází s pohybem. Velmi dobře pomáhá obyčejné protahování, vrtění nohama nebo chůze.
- Příznaky se zhoršují ve večerních hodinách a nejhorší jsou pak hlavně v noci.
- Objevuje se noční škubání nohou. Syndrom neklidných nohou může být spojen s onemocněním nazvaným porucha spánku s periodickými pohyby končetin, která způsobuje škubání a kopání nohama ve spánku, a to klidně po celou noc.
Lidé obecně popisují příznaky RLS jako nepřekonatelné, nepříjemné pocity v nohou nebo chodidlech. Ty se obvykle vyskytují na obou dolních končetinách. Existují i poměrné vzácné případy, kdy jsou takto postiženy horní končetiny. Někdy je pro pacienty těžké popsat pocity, které během epizod zažívají. Pacienti často spojují syndrom neklidných nohou se slovy jako plazivý, plíživý, tahavý, pulzující, bolestivý, svědivý nebo elektrický. Současně se shodnou na tom, že nemají pocit svalových křečí nebo necitlivosti. Důsledně a jednotně však zmiňují touhu hýbat nohama.
Příčiny vzniku
Lékaři doposud nebyli schopni stanovit co přesně stojí za vznikem RLS, ale předpokládají, že viníkem může být nerovnováha hladin dopaminu v mozku, který je zoodpovědný za vysílání signálů pro kontrolu pohybů svalů.
Přestože se neví, čím je syndrom neklidných nohou způsoben, často se o něm mluví ve spojitosti s:
- Dědičností
- Těhotenstvím
- Jinými onemocněními a zdravotními problémy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dědičnost a syndrom neklidných nohou
V některých případech je syndrom neklidných nohou dědičnou záležitostí, přičemž riziko zdědění je větší, pokud se RLS u některého z rodičů objeví před dosažením 40 let. Dědičnost tohoto onemocnění bylo prokázána nalezením specifických genů pro RLS v některých místech na chromozomech.
Těhotenství a syndrom neklidných nohou
Těhotenství (případně jiný zdravotní stav spojený se zásadními hormonálními změnami) může dočasně vést ke vzniku syndromu neklidných nohou. U některých žen se RLS poprvé projeví právě v průběhu těhotenství, zejména během posledního trimestru. Ve většině případů však po porodu projevy samovolně vymizí.
Jiná onemocnění a syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou může propuknout v jakémkoli věku, dokonce i v dětství. Pravděpodobnost ale stoupá s přibývajícím věkem, přičemž ohroženější je ženská část populace. RLS obvykle není spojen s jiným onemocněním, nebo zdravotním problémem. Přesto však někdy některé zdravotní stavy doprovází.
- Periferní neuropatie: Toto poškození nervů v rukou či nohou je někdy způsobeno chronickými onemocněními, jako je cukrovka a alkoholismus.
- Nedostatek železa: Nedostatek železa (a nemusí se jednat o anémii) může přímo způsobit vznik RLS nebo zhoršit jeho projevy. Pokud silně menstruujete, často a opakovaně darujete krev nebo trpíte nějakým druhem krvácení, můžete mít nedostatek železa.
- Selhání ledvin: Pokud trpíte selháním ledvin, můžete mít také nedostatek železa, často související s anémií. Když ledviny nefungují správně, zásoby železa v krvi se mohou snížit. Tato a další změny v chemické rovnováze těla mohou způsobit nebo zhoršit příznaky syndromu neklidných nohou.
- Poškození míchy: Rozvoj RLS byl prokazatelně spojen se vznikem lézí na míše v důsledku jejího poškození. Podobná spojitost byla odhalena také v případě spinální anestezie.
- Parkinsonova choroba: Lidé trpící Parkinsonovu chorobu, kteří užívají léky ze skupiny dopaminergních agonistů, mají zvýšené riziko vzniku RLS.
Komplikace
Samotný symptom neklidných nohou není nijak nebezpečný a ani nemůže vést ke vzniku jiného závažnějšího onemocnění. Problém je v jeho projevech, tedy nutkavé potřebě pohybovat končetinami. Tato potřeba může být minimální a téměř neobtěžující, ale také může být zcela nesnesitelná, což se projevuje v neschopnosti usnout či udržet spánek. To následně vede k insomnii (nespavosti) a nadměrné denní ospalosti mající za následek výrazné zhoršení kvality života vedoucí až k depresím.
Léčba
Jak již bylo napsáno výše, syndrom neklidných nohou může souviset s nedostatkem železa. Pokud váš ošetřující lékař zjistí, že máte nedostatek železa a současně máte problémy s RLS, bezpochyby nejprve přistoupí k podávání železa, a to buď perorálně či intravenózně. Pakliže nedostatkem železa netrpíte, bude vám v první řadě doporučeno změnit životní styl. Teprve až v posledním kroku se přistupuje k předepsání léků
Životní styl
Provedení poměrně jednoduchých změn vašeho životního stylu může pomoci zmírnit projevy RLS:
- Vyzkoušejte koupele a masáže: Namáčení nohou v teplé lázni a jejich masáž pomáhá uvolnit svaly.
- Aplikujte teplé a studené zábaly: Použití teplých nebo studených zábalů, respektive jejich střídání zmírňuje nepříjemné pocity v končetinách.
- Dodržujte správnou spánkovou hygienu: Únava má tendenci zhoršovat projevy syndromu neklidných nohou, takže je důležité, abyste dodržovali správnou spánkovou hygienu. Spěte v chladném, tichém, temném a pohodlném prostředí. Choďte spát a vstávejte ve stejné časy každý den. Dopřejte si alespoň sedm hodin spánku každou noc.
- Cvičte lehce a brzy: Pravidelné lehké cvičení (ideálně v první polovině dne) zmírňuje příznaky RLS. Velmi namáhavé sportovní aktivity, nebo jakékoliv cvičení v pozdních hodinách mají naopak kontaproduktivní účinek.
- Vyhněte se některým potravinám a nápojům: Především vyřazení kofeinu může pomoci s příznaky syndromu neklidných nohou. Obecně se doporučuje vyhnout se konzumaci kávy, čajů, čokolády, limonád a energetických nápojů.
Léky
Syndrom neklidných nohou může být léčen pomocí několika druhů léků na předpis, z nichž většina byla vyvinuta k léčbě jiných onemocnění. Je dost možné, že bude nějakou dobu trvat, než najdete správný lék či kombinaci léků s požadujícím účinkem. Patří mezi ně:
- Léky na zvýšení hladin dopaminu v mozku: Tyto léky ovlivňují hladiny dopaminu v mozku. Jedná se například o Rotigotin (Neupro) a Pramipexol (Mirapex), které jsou určeny pro léčbu středně těžkého až těžkého syndromu neklidných nohou. Krátkodobé vedlejší účinky těchto léků jsou obvykle mírné a zahrnují nevolnost, závratě, únavu a denní ospalost. Účinek jejich užívání, tedy zvýšení hladin dopaminu v mozku ovšem může vyvolat nějaký druh závislosti, typicky třeba gamblerství.
- Léky ovlivňující kalciové kanály: Některé léky, jako je Gabapentin (Neurontin), Gabapentin Enacarbil (Horizant) a Pregabalin (Lyrica), mohou některým lidem ulevit od příznaků RLS.
- Svalové relaxanty a léky na spaní: Tyto léky pacientům nepomohou zmírnit či odstranit nutkavou potřebu pohybovat nohama, ale umožní jim klidněji spát. Mohou způsobovat denní ospalost. Tyto léky se obecně používají pouze v případech, kdy žádná jiná léčba neposkytuje úlevu.
- Opioidy: Tyto narkotické léky se používají hlavně ke zmírnění velmi závažných projevů RLS. Pokud se užívají ve vysokých dávkách, jsou velmi návykové. Patří sem kupříkladu Tramadol (Ultram), Kodein, Oxykodon (Oxycontin, Roxicodone) a Hydrokodon (Hysingla ER).
Léky versus syndrom neklidných nohou
Někdy se léky na zvýšení hladin dopaminu v mozku, které nějakou dobu fungovaly, stanou neúčinnými. Může také dojít k přesunutí projevů RLS do jiné části dne nebo se projevy přesunou z dolních končetin do končetin horních. V těchto případech je nutné změnit medikaci.
Většina léků předepisovaných k léčbě RLS se během těhotenství nedoporučuje. V drtivé většině případů se proto přistupuje ke úpravě životního stylu. Pokud jsou však příznaky během posledního trimestru obzvláště obtěžující, může lékař po důkladném zvážení některé z léků předepsat.
Některé léky, které má člověk předepsané k léčbě jiného onemocnění, mohou zhoršit příznaky syndromu neklidných nohou. Patří mezi ně některá antidepresiva, některá antipsychotika, některé léky proti nevolnosti a některé léky na nachlazení a alergie. Váš lékař vám může doporučit, abyste se těmto lékům, pokud je to možné, vyhnuli. Pokud však potřebujete tyto léky užívat, je nutná celková změna medikace.
Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.