Matrace 140×200 – Výběr nejlepších 2023

Matrace 140×200 patří mezi nejprodávanější rozměry matrací. Jedné osobě poskytuje nadstandardní prostor v posteli a zároveň může sloužit jako matrace pro páry, které preferují a užívají si vzájemnou blízkost a intimitu.

DUO VISCO HARD

VÝROBCE: INTERIER–STEJSKAL

Recenze: 98%

Výška: 21 cm
Typ konstrukce: Pěnová, sendvičová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá), nebo H4 (tvrdá) dle zvolené strany
Nosnost: 130 kg
Počet zón: 7
Úprava: Antibakteriální
Doplňující informace: První místo v soutěži Produkt roku v kategorii matrace v letech 2021 a 2022
Běžná maloobchodní cena: Od 9990,-

FAVORIT HARD 18

VÝROBCE: MATRACE ZA HUBIČKU

Recenze: 94%

Výška: 18 cm
Typ konstrukce: Pěnová, sendvičová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá), nebo H4 (tvrdá) dle zvolené strany
Nosnost: 135 kg
Počet zón: 7
Úprava: Neznámá
Doplňující informace: Jedná se o nejprodávanější matraci na internetu na českém trhu
Běžná maloobchodní cena: Od 5700,-

ZEUS

VÝROBCE: ECOMATRACE

Recenze: 93%

Výška: 21, nebo 24 cm (lze si vybrat mezi dvěma výškami)
Typ konstrukce: Hybridní – kombinace taštičkové s pružinami a pěnové
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 130 kg
Počet zón: 7
Úprava: Hypoalergenní
Doplňující informace: Žádné
Běžná maloobchodní cena: Od 4900,-

LIMA

VÝROBCE: DŘEVOČAL

Recenze: 95%

Výška: 22 cm
Typ konstrukce: Pěnová, sendvičová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá), nebo H4 (tvrdá) dle zvolené strany
Nosnost: 140 kg
Počet zón: 7
Úprava: Antibakteriální
Doplňující informace: Je možné si vybrat z několika druhů potahů, a to konkrétně Aloe Vera, Lyocell, Levandule, Silverguard, Medicott a Úplet.
Běžná maloobchodní cena: Od 8700,- (dle zvoleného typu potahu)

PUR

VÝROBCE: PROPOSTELE

Recenze: 95%

Výška: 10, 15 nebo 20 cm
Typ konstrukce: Pěnová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 150 kg (pro verzi o výšce 20 cm)
Počet zón: 1
Úprava: Hypoalergenní
Doplňující informace: První místo v soutěži Produkt roku v kategorii matrace v roce 2020
Běžná maloobchodní cena: Od 2600,- v závislosti na výšce a typu potahu

CAPRI TRIO

VÝROBCE: INTERIER–STEJSKAL

Recenze: 91%

Výška: 15 cm
Typ konstrukce: Pěnová, sendvičová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 120 kg
Počet zón: 7
Úprava: Antibakteriální, hypoalergenní
Doplňující informace: Matrace je vhodná i pro děti
Běžná maloobchodní cena: Od 4500,-

ADÉLA

VÝROBCE: MPO

Recenze: 92%

Výška: 10 cm
Typ konstrukce: Pěnová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 120 kg
Počet zón: 7
Úprava: V závislosti na typu potahu
Doplňující informace: Potahy jsou dostupné ve verzích Damašek, Prošívaný damašek, Standard, Strečový, Aloe Vera, Bambus, Nepropustný a Se stříbrem
Běžná maloobchodní cena: Od 4300,- v závislosti na typu potahu

FAVORIT 14

VÝROBCE: MATRACE ZA HUBIČKU

Recenze: 93%

Výška: 14 cm
Typ konstrukce: Pěnová, sendvičová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 120 kg
Počet zón: 7
Úprava: Neznámá
Doplňující informace: Matrace má dvě použitelné strany, přičemž ta bez profilace je vhodná i pro malé děti od 3 let
Běžná maloobchodní cena: Od 4700,-

MASÁŽ RELAX

VÝROBCE: ECOMATRACE

Recenze: 94%

Výška: 17 cm
Typ konstrukce: Pěnová, sendvičová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 130 kg
Počet zón: 7
Úprava: Hypoalergenní
Doplňující informace: Matrace je certifikována jako zdravotní
Běžná maloobchodní cena: Od 4400,-

TAURUS

VÝROBCE: COMFORT MATRACE

Recenze: 94%

Výška: 15, nebo 20 cm
Typ konstrukce: Pěnová
Tvrdost: H3 (středně tvrdá)
Nosnost: 130 kg
Počet zón: 7
Úprava: Hypoalergenní
Doplňující informace: Matrace je vhodná i pro děti
Běžná maloobchodní cena: Od 3800,-, respektive od 4500,- ve verzích o výšce 15, nebo 20 centimetrů

Co vzít v úvahu před pořízením matrace 140×200

Na následujících řádcích vám povíme pro koho je matrace 140×200 vhodná, jak velká by měla být ložnice, jaká je dostupnost tohoto rozměru, co byste měli zvážit při rozhodování o koupi a jakými doplňky můžete váš požitek ze spánku dále zdokonalit.

  • Pro koho je matrace 140×200 vhodná?
  • Jak velká musí být ložnice pro matraci 140×200?
  • V jakých verzích se matrace 140×200 vyrábí?
  • Co je třeba při nákupu matrace 140×200 zvážit?
  • Jak zvýšit úroveň pohodlí matrace 140×200?
Matrace 140x200

Pro koho je matrace 140×200 vhodná?

Matrace o rozměrech 140×200 centimetrů je ideální pro osoby, které se ve spánku hodně pohybují a převalují a potřebují tedy více místa. Velká ložná plocha umožňuje protáhnout si končetiny podle libosti, aniž by se musel člověk obávat, že se spadne z postele. Pokud vám vaše ložnice poskytuje dostatek prostoru, budete si jako samostatně spící osoba na matraci s těmito rozměry užívat královského prostoru pro váš spánek, aniž byste si museli pořizovat velkou matraci pro páry.

Většinou, ale ne vždy, spíte sami a hledáte vhodnou matraci? Matrace o rozměrech 140×200 je taktéž vhodná pro samostatně bydlící osoby, které mají občasné návštěvy na přespání. Pokud se tak objeví nějaký host, pak matrace této velikosti poskytne dvěma lidem relativně dostatek prostoru na ničím nerušený spánek.

Matrace 140×200 je také nanejvýš vhodná do pokojů pro hosty, které bývají většinou menší a tudíž se do nich standardní dvoulůžko o rozměrech 180×200 buď nevejde vůbec, nebo zabere celou místnost a nezbývá tak místo pro skříň a jiné vybavení. Dva dospělí lidé běžných tělesných rozměrů se na ní většinou zcela bez problémů dobře vyspí. Hostitel i hosté si tak užijí klidný a nerušený spánek, vzájemně si dopřejí maximum možného soukromí a jen minimálně se budou navzájem omezovat. To je pak pro všechny zúčastněné obzvláště přínosné, pakliže hosté zůstanou na návštěvě déle než jen pár dní.

ZAJÍMAVOST

Ačkoliv je v našich končinách matrace 140×200 vnímána jako přechod mezi klasickým jednolůžkem 90×200 a klasickým dvoulůžkem 180×200, tak v mnoha zemích (včetně řady vyspělých států) považují tento rozměr za standardní dvoulůžko pro páry a hojně se vyskytuje nejen v tamních domácnostech, ale také hotelech. I to je tak důkazem toho, že tyto rozměry matrace mohou plnohodnotně sloužit ke spánku dvěma osobám.

Pro koho je matrace 140x200 vhodná

Jak velká musí být ložnice pro matraci 140×200?

Jedním z důvodů, proč se někteří lidé rozhodnou pro pořízení matrace, respektive postele o rozměrech 140×200, může být nedostatek místa v ložnici. Ani v tomto případě však není radno zapomínat na obecné pravidlo týkající se prostoru kolem postele, které zaručuje bezproblémový pohyb kolem ní. To říká, že v místech kolem postele, kde se člověk pohybuje musí být mezi krajem postele a stěnou nebo nábytkem alespoň 70 centimetrů odstupu. Pakliže je tento rozestup menší, člověka to omezuje v těchto místech v pohybu a roste pravděpodobnost a četnost narážení do stěn a nábytku. Čím je prostor menší, tím je omezení pohybu větší a pravděpodobnost a četnost narážení vyšší. Zapomenout pak nelze ani na fakt, že je tím omezena možnost mít pod postelí uloženy občasně používané věci a také je komplikované pod postelí uklízet.

Ve velmi úzkých ložnicích je pochopitelně možné umístit postel s matrací tak, že se k ní bude přistupovat pouze zepředu, nebo zepředu a z jedné strany, ale je nutné počítat s jistými omezeními, které toto řešení přináší.

V jakých verzích se matrace 140×200 vyrábí?

Matrace 140×200 společně s několika dalšími rozměry matrací patří nejen mezi standardní velikosti, ale také mezi klasické velikosti a tedy i zákazníky nejvyhledávanější a nejprodávanější typy v tomto ohledu. Není tak vůbec žádný problém ji naprosto běžně sehnat, což platí i pro výběr materiálů, ze kterých se matrace vyrábí. K dostání jsou pružinové, pěnové, latexové, hybridní, z paměťové pěny, nafukovací i vodní. To samé platí i pro výšku matrace, nejrůznější úpravy, potahové materiály a podobně. Zkrátka a jednoduše se nemusíte obávat, že byste nenašli vámi vybranou matraci v tomto rozměru.

Co je třeba při nákupu matrace 140×200 zvážit?

Ať už kupujete jakoukoliv matraci, vždy je nutné brát v úvahu mnoho faktorů jako je tvrdost matrace, vaše poloha při spánku, použité materiály a podobně. Tomu všemu se věnujeme v článku Jak vybrat matraci, který vám rozhodně doporučujeme si přečíst.

Co se týče konkrétních rad ohledně rozměru matrace 140×200, pak se zaměříme na její reálnou vhodnost a použitelnost s ohledem na její rozměry. Pakliže na ní budete spát sami, s domácím mazlíčkem nebo dítětem, rozhodně se nemusíte bát nedostatku prostoru pro nerušený spánek. Spíše ho budete mít nadbytek.

Pakliže na této matraci budete spát ve dvou, je na místě jistá obezřetnost. Tato velikost může být zcela dostačující pro dvě dospělé osoby i dlouhodobě za předpokladu, že tyto osoby nemají tendenci se ve spánku nadměrně pohybovat či roztahovat, nevadí jím bezprostřední vzájemná blízkost a nejsou tělesně nadproporční. Jestliže nemáte s partnerem zkušenost se spaním na matraci o těchto rozměrech, pak vřele doporučujeme si to alespoň na několik dní vyzkoušet, abyste měli jistotu, že se oba dobře vyspíte. To lze udělat buď tak, že poprosíte někoho blízkého, kdo takovou matraci má, aby vám ji dal nějakým způsobem k dispozici na vyzkoušení, nebo můžete omezit ložnou plochu větší matrace, a to například pomocí zatížených krabic.

Co je třeba při nákupu matrace 140x200 zvážit

Jak zvýšit úroveň pohodlí matrace 140×200?

Zdravý a příjemný spánek není jen o matraci, a to se týká všech matrací bez ohledu na jejich rozměry. U rozměru 140×200 je to ale ještě o kousek důležitější, protože vytvoření toho správného pohodlí může rozhodovat o tom, zda se na takové matraci ve dvou vyspíte dobře, nebo špatně. Jak tedy maximalizovat pohodlí? Zcela nejdůležitější je v tomto ohledu vhodný rošt, který zajistí, že bude matrace fungovat správně. Někomu se to může jevit jako banalita, ale jádro matrace skutečně nepracuje ideálním způsobem, pokud ho nepodporuje adekvátní rošt. Druhým způsobem jak zajistit maximální pohodlí v posteli je pořízení přistýlky na matraci (anglicky se jí říká topper). Ta sice není vždy nezbytně nutná a může být i zcela zbytečná, či dokonce může zhoršovat požitek ze spánku. Většinou je ale na místě s ohledem na okolnosti její pořízení přinejmenším zvážit.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.