Jet lag (pásmová nemoc)
Jet lag (česky pásmová nemoc) je fyziologický stav, který nastává důsledkem změn cirkadiánních rytmů těla způsobených rychlým cestováním na dlouhé vzdálenosti přes časová pásma. To znamená z východu na západ, nebo naopak ze západu na východ. Cestování směrem na sever, nebo na jih, byť na dlouhé vzdálenosti, jet lag nezpůsobuje. Jeho vznik je spojen prakticky výhradně s cestováním letadlem, protože vlaky, lodě ani automobily nejsou schopny tak rychle dopravit člověka přes několik časových pásem, aniž by nedocházelo k průběžnému přizpůsobování se. Výrazně se může projevit už při přechodu přes dvě časová pásma, ale čím je počet překročených časových pásem vyšší, tím je větší pravděpodobnost jeho vzniku společně s jeho silou. Pro většinu lidí je přitom komplikovanější přizpůsobit se pásmové nemoci při cestování na východ.
Jet lag může působit několik dní, než se člověk plně přizpůsobí novému časovému pásmu. Obecně se má za to, že každé jedno překročené pásmo vyžaduje den zotavování. Pásmová nemoc je problém zejména pro piloty a posádky leteckých společností a ty, kteří často cestují letadlem.
Jet lag a jeho příznaky
Příznaky jet lagu mohou být velmi různé a odlišně silné, a to v závislosti na množství překročených časových pásem, denní době a individuální citlivosti každého z nás. Při letech směrem na východ se objevují potíže s usínáním, při letech směrem na západ naopak problémy s brzkým probouzením. Samotné negativní dopady zahrnují snížený výkon při mentálních úkolech a koncentraci, závratě, nevolnost, nespavost, zmatenost, úzkost, zvýšenou únavu, bolesti hlavy, podrážděnost a nechutenství. Objevují se také problémy s trávením zahrnující zažívací potíže, změny ve frekvenci vyprazdňování a změněnou konzistenci stolice. Tyto projevy jsou způsobeny cirkadiánním rytmem, který není synchronizován s cyklem den-noc v cílové destinaci.
Důsledky jet lagu bývají významným problémem pro sportovce cestující na soutěže směrem na východ nebo na západ, protože jejich výkon často závisí na kombinaci fyzických a duševních schopností, které jsou jet lagem negativně ovlivněny. To je často společný problém mnoha sportovců na velkých mezinárodních sportovních akcích, jako jsou třeba olympijské hry. I z tohoto důvodu mnoho sportovců dorazí do místa konání klidně i měsíc předem, aby se vypořádali z následky, které jet lag přináší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Fázový posun a fázové zpoždění cirkadiánního rytmu
Pokud poletíte kupříkladu z Prahy do New Yorku, čili z východu na západ, budete se tam cítit jako by bylo o pět hodin více, protože je tam o pět hodin méně. Pakliže poletíte opačným směrem, čili ze západu na východ, budete se v Praze naopak cítit jako by bylo o pět hodin méně. Změna při cestování z východu na západ se označuje jako fázové zpoždění cirkadiánního rytmu, zatímco přechod ze západu na východ je nazýván fázový posun cirkadiánního rytmu.
Cestovní únava versus jet lag
Jet lag může být chybně zaměňován za cestovní únavu, která se může objevit při jakémkoliv dlouhém cestování bez ohledu na směr cesty a typ dopravního prostředku. Jedná se o celkovou únavu s doprovodnými projevy jako bolest hlavy, podrážděnost a dezorientace. Je způsobena narušením rutiny, dlouhou dobou strávenou ve stísněném prostoru s malou možností pohybu, prostředím s nízkým obsahem kyslíku a dehydratací způsobenou suchým vzduchem a omezeným množstvím jídla a pití. Nemusí nutně zahrnovat posun v cirkadiánních rytmech, které způsobují jet lag. Cestovní únava se může objevit bez překročení časových pásem a často zmizí po jednom dni doprovázeném nocí strávenou kvalitním spánkem.
Jak bojovat s jet lagem
Jet lagu se dá zcela vyhnout, nebo alespoň zmírnit jeho projevy při dodržování několika jednoduchých postupů a pravidel. Ty se týkají odletové destinace, samotné cesty i cílové destinace. Jejich efektivita pochopitelně závisí na velikosti časového posunu, citlivosti jedince a několika dalších faktorech.
- S přípravami na časový posun můžete začít už před odletem (tedy pokud to vaše povinnosti umožnují). Po půl hodině až hodině každý den před odcestováním posouvejte dobu, kdy jdete spát a kdy vstáváte dle časového pásma destinace, do které míříte.
- Neodbývejte spánek v čase před odletem a pořádně se vyspěte, což platí především ve dnech před samotnou cestou.
- Zajistěte si dostatečný příjem tekutin, a to před samotným letem, během něj i po přistání. Ideální je obyčejná voda, čaj a čerstvé ovocné šťávy.
- Především několik dní před odletem se stravujte zdravě a lehce, pakliže tak běžně nečiníte.
- Vyhněte se kávě, alkoholu a energetickým drinkům, a to před letem, během něj a minimálně jeden den po přistání.
- Pakliže do cílové destinace dorazíte během dne, můžete se lehce vyspat ještě před odcestováním.
- I po příletu se můžete lehce prospat, ale opravdu jen krátce ve formě šlofíku, který by neměl trvat déle než hodinu.
- Jakmile dorazíte do cílové destinace, přepněte svůj režim na místní čas. Jinými slovy choďte spát a vstávejte v časech, na které jste zvyklí z domova.
- V průběhu letu maximálně odpočívejte a snažte se vyhnout modrému světlu z mobilu, tabletu či palubních obrazovek.
- V cílové destinaci se po přistání co nejvíce pohybujte na denním světle, před ulehnutím se vyhněte modrému světlu (mobil, televize, počítač a tak podobně) a v noci si zajistěte v ložnici maximální možnou tmu (například zatažením závěsů).
- Ráno pro probuzení se co nejdříve vystavte dennímu světlu a protáhněte se. Tělu tak dáte najevo, že má nový režim a ono to díky tomuto velice brzy pochopí a začne podle toho fungovat.
Jet lag, respektive pásmová nemoc může být velice nepříjemnou záležitostí, která má potenciál zkazit člověku nezanedbatelnou část dovolené, a to není něco o co by kdokoliv stál. Síla a délka trvání jet lagu je samozřejmě velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů. Někomu se nemusí projevit vůbec i kdyby se dělo cokoliv a někdo to může mít přesně naopak. Přesto je však vhodné snažit se mu vyhnout a výše uvedená doporučení by vám v tom měla pomoci.
Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.