Průvodce nákupem matrace

Několikrát za život nastane ten okamžik, kdy životnost naší matrace skončí a my jsme nuceni koupit si novou. Možná dokonce i víme, jakou přesně chceme, ale nevíme, nebo si nejsme jistí kde hledat. Konečné rozhodnutí o tom kde koupit matraci je přitom velmi důležité, a to z mnoha důvodů. V tomto článku rozebere jednotlivé možnosti a vysvětlíme si jejich výhody a nevýhody. Matrace můžeme obecně koupit buď online, nebo v kamenné prodejně. To je koneckonců poměrně logické. Zde to ale nekončí. Obě dvě tyto možnosti mají totiž ještě podmožnosti, kterým se budeme věnovat. A možná právě v tomto spočívá největší přínos tohoto článku. Pojďme tedy na to, náš průvodce nákupem matrace vám se vším pomůže!

Průvodce nákupem matrace

Kde koupit matraci online

Přímo od výrobce

Nákup matrace online přímo od společnosti, která ji vyrobila je celkově vzato asi nejlepší možností nákupu na internetu. Naprosto stěžejní výhodou je cena, které dosáhnete. Neexistuje zde totiž žádný prostředník, který chce jednak na prodeji také něco vydělat a pak má s celkovou transakcí také nějaké náklady, které je nutné pokrýt. Pokud pomineme další obecné a evidentní výhody nákupu online, dostaneme se k jedné konkrétní výhodě této možnosti. Jste-li rozhodnuti pro konkrétní firmu, pak se vám snáze, pohodlněji a rychleji bude vybírat z její nabídky. Procházet stovky matrací od různých výrobců na webových stránkách prodejce, který jen přeprodává, může být dosti skličující. Zapomenout ale nesmíme na ještě jednu věc. Mnoho výrobců přímo na svých webových stránkách umožnuje objednat si rozměry matrace dle vlastních specifických přání, které nejsou v souladu z běžně zavedenými velikostmi.

Kde koupit matraci online

Nevýhodou takovéhoto nakupování je, že si matraci nemůžete před nákupem vyzkoušet. Na druhou stranu je ale potřeba dodat, že část výrobců má menší, či větší síť prodejen ve velkých městech, takže pokud v blízkosti takové prodejny bydlíte, není zásadní problém zajet si do ní matraci vyzkoušet a následně si ji objednat online.

Online tržiště

Jde jednoduše řečeno o eshop prodejce, který prodává širokou škálu produktů od různých výrobců. Většina výrobců, které naleznete na online tržištích, mají současně i své vlastní webové stránky přes které prodávají přímo, ale jejich přítomnost na online tržištích zvyšuje mezi lidmi povědomí o jejich existenci a také toho více prodají, byť ne třeba z takovým ziskem za kus, jako kdyby prodali konkrétnímu zákazníkovi matraci přímo.

Online tržiště se obvykle vyznačují nejrychlejší možnou expedicí a vynikajícím zákaznickým servisem, který vychází z toho, že prodávají obrovské objemy zboží a tudíž si mohou dovolit a současně musí mít velké množství zaměstnanců, kteří se těmto záležitostem věnují. Nevýhodou může být, že online tržiště zpravidla nenabízejí takové výhody jako přímo prodávající výrobci. To se vztahuje na prodloužené záruky, speciální akce, věrnostní programy a podobně.

Kdy koupit matraci online

  • Když chcete nejlepší cenu – Obecně platí, že online ceny (přímo u výrobce i na online tržištích) jsou nižší, protože nevzniká tolik nákladů na prodej. Samotní výrobci pak také poměrně často vyhlašují různé akce a slevy a vy tak na nákupu můžete ušetřit ještě více.
  • Když chcete velký výběr – Nakupování online umožňuje prohlédnout si stovky různých matrací od spousty výrobců a prodejců během relativně krátké chvíle.
  • Když chcete pohodlí a klid – Zůstanete-li při nakupovaní doma, nejenže budete moci procházet nabídky svým vlastním tempem, ale také se vyhnete potenciálně vlezlým prodavačům, kteří na vás budou nějakým způsobem tlačit abyste koupili.

TIP! Přečtěte si náš článek: Jak vybrat matraci

Kdy koupit matraci online

Kde koupit matraci osobně

Největší výhodou při nákupu matrace osobně je do značné míry možnost procházet se po obchodě a jednotlivé matrace si zkoušet. Pohodlí a příjemný pocit z konkrétního výrobku jsou velmi individuální záležitostí a mnoho lidí proto uklidňuje vědomí toho, že přesně ví, jak se budou na nové matraci cítit, a to ještě předtím, než vůbec vytáhnou svou peněženku z kapsy. A je to pochopitelné, alespoň částečně.

S chodem prodejny ale vznikají náklady na prodavače, energie, nemovitost jako takovou, úklid, ostrahu a tak dále. A to se musí nutně odrazit na cenovce, která na matraci bude viset. V drtivé většině případů zkrátka získáte stejně kvalitní matraci levněji online, protože na její cestě do vaší ložnice nevznikne tolik nákladů, které je nutné zaplatit.

Kde koupit matraci osobně

Prodejny výrobců

Část výrobců matrací (ti mohou a nemusí prodávat online) má podnikovou prodejnu (v místě výroby) a také prodejny ve vybraných městech. Těch může být několik málo, ale také pár desítek v závislosti na velikosti, možnostech a prioritách firmy. Tyto prodejny bývají rozptýleny po celé České republice a z logiky věci je najdeme především ve velkým městech. Výrobcům slouží k prezentaci jejich matrací, přičemž zákazníci si je mohou koupit buď přímo na místě, nebo následně online (tedy za předpokladu, že daný výrobce-prodejce online prodává).

Výhodou zde samozřejmě je, že si matraci sami vyzkoušíte. Nevýhoda zvýšené ceny může odpadnout pokud si ji následně koupíte online. Zásadním rozdílem a výhodou oproti prodejnám nábytku (o těch budeme mluvit za chvíli) ovšem může být skutečně precizní znalost výrobku. V prodejnách nábytku mohou být, ale spíše nebudou tolik znalí co se týče vlastností té či oné matrace. Kdo toho ví nejvíce o jakémkoliv výrobku? Přece ten kdo ho vyrobil! Prodavač zodpovídající se samotnému výrobci bude s nejvyšší pravděpodobností precizně vyškolený a informovaný.

Prodejny nábytku

Zde je situace komplikovaná, protože prodejen nábytku existuje mnoho typů. Od jednotlivých individuálně vlastněných přes regionálně a národně působící až po ty mezinárodní a globální. Zkrátka a jednoduše nelze srovnávat lokální prodejnu nábytku s majitelem, který v ní sám pracuje s XXLutzem, Jyskem a Ikeou. A i kdybychom chtěli nějakým způsobem srovnávat řetězce prodejen nábytku u nás, narazíme na fakt, že některé z nich prodávají čistě své výrobky, někteří své i jiných výrobců a někteří čistě od jiných výrobců. Výhod a nevýhod všech možností je přehršel. Obecně lze ale opět konstatovat, že výhodou vždy bude možnost si matraci osobně vyzkoušet a nevýhodou pak vyšší cena spojená s chodem prodejny.

Markety

Matraci lze v dnešní době koupit běžně, či sezónně i v různých supermarketech, hypermarketech, obchodních domech. Jednoduše v prodejnách všeho. Zatímco prodejny výrobců matrací a prodejny nábytku jsou zcela, nebo oborově zaměřené na matrace a spánek, v případě těchto prodejen všeho to tak ani náhodou není. Kvalita, výběr, znalost zaměstnanců a vše s tím spojené tedy bude na nule, nebo se jí to bude limitně blížit. Pokud to s nákupem matrace myslíte seriózně, rozhodně se takovým místům vyhněte.

Kdy koupit matraci osobně

  • Když si chcete matraci před zakoupením vyzkoušet – Největší výhodou nakupování v obchodě je, že si na matraci můžete lehnout a zjistit, zda vám vyhovuje. Když víte, že je ta pravá pro vás předtím než za ni zaplatíte, máte zkrátka větší klid. Mějte však na paměti zákonné i poměrně běžně nabízené nadstandardní podmínky pro vrácení matrace při nákupu online. Pravděpodobnost, že se při nákupu osobně s prodejcem na vrácení dohodnete je spíše menší a ani na to nemáte ze zákona nárok.
  • Když pro vás cena nehraje roli – U někoho cena není to nejdůležitější. Nemusí jít přitom ani o ono zmíněné osobní vyzkoušení. Někdo má rád při nakupování osobní kontakt s prodavačem a jsou i lidé, kteří ho vyloženě vyhledávají. Důvodů může být mnoho a patřit mezi ně může i pouhopouhá nelibost nakupovat přes počítač.
Kdy koupit matraci osobně

Průvodce nákupem matrace závěrem

Kde koupit matraci? To opravdu záleží na vás. Nelze jednoznačně říci, že je nákup online lepší než nákup osobně a naopak. Stejně tak nelze říci, že je nákup přímo od výrobce lepší než nákup na online tržišti a podobně. Faktorů, které o tom rozhodují je mnoho, přičemž jejich důležitost je u každého z nás různá. Obecné výhody a nevýhody jsou nicméně poměrně jasné a také jsme je v tomto článku shrnuli. Konečné rozhodnutí je na vás. Doufáme, že vám náš průvodce nákupem matrace pomohl a současně vám přejeme, abyste si vybrali dobře.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.