Pes či kočka v posteli. Je to dobrý nápad, nebo ne?

V našich končinách najdeme psa nebo kočku snad v každé druhé domácnosti a protože většina z nich žije spolu s majiteli přímo v bytě, otevírá se otázka jejich přístupu do ložnice, respektive do postele. Někteří majitelé to striktně odmítají, některým je to víceméně jedno a jiní majitelé to dokonce vítají a vyžadují. Otázkou však zůstává, zda je pes či kočka v posteli dobrý nápad, nebo ne. Neexistuje na to jednoznačná odpověď, neboť to má své výhody a nevýhody. Nakonec je tak na každém majiteli, aby o tom rozhodl dle svých preferencí a možností.

Pes či kočka v posteli. Je to dobrý nápad, nebo ne?

V této problematice jsou podstatné dvě věci. Individualita zvířete a návyk. V prvním případě jde o to, že se svou tendencí takzvaně „lézt do postele“ neliší jen psi od koček, ale také jednotliví psi a kočky od sebe navzájem. Klidně tak můžete mít psa, který do postele sám od sebe nebude chtít a bude z ní utíkat na své místo, i když ho tam sami umístíte. Každý pes i kočka se v tomto ohledu budou projevovat nejrůznějším způsobem individuálně a odlišně. Co se pak týče návyku, je nutné mít na paměti, že jakmile psa či kočku naučíte chodit do postele (nebo to prostě budou mít dovoleno), později je to budete jen těžko odnaučovat. Již na začátku si to proto dobře rozmyslete a nastavte jim v tomto ohledu jasný a pevný řád.

Nyní si pojďme probrat celou problematiku konkrétně.

Výhody – Pes či kočka v posteli? Ano!

  • Terapeutický účinek: Kontakt se psem i kočkou (ale i jinými zvířaty, jako je třeba kůň) má prokazatelný pozitivní a zklidňující dopad na nervový systém lidí. I z tohoto důvodu se zvířata používají k terapeutickým účelům jak u zdravých lidí (preventivně), tak u nemocných lidí (třeba u lidí trpících úzkostmi či depresemi). U psů se tato terapie nazývá canisterapie, u koček pak felinoterapie. Přítomnost psa či kočky v posteli tak majitele uklidní po náročném dni, což mu pomůže lépe usnout a spát.
  • Zlepšení kvality spánku: Z výše uvedeným bodem souvisí aspekt fyziologických procesů lidského těla. Klidový kontakt s domácím mazlíčkem totiž snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak a uvolňuje svalové napětí. To nezanedbatelným způsobem napomáhá k lepšímu spánku.
  • Bezpečnostní aspekt: Je naprosto jasné, že žádná kočka a nezanedbatelná část psů (ti malí) nepředstavují jakoukoliv fyzickou bezpečnostní záruku. Z psychologického hlediska ale není tolik podstatné to, že vás doma v noci hlídá dobrman ostrý jako břitva, ale pocit toho, že nejste sami. A nakonec nelze opomenout ani fakt, že pocit většího bezpečí ve vás vyvolá samotné vědomí toho, že by vás domácí mazlíček (bez ohledu na velikost) vzbudil, kdyby se něco nestandardního dělo. Pes či kočka v posteli u nás zkrátka vytvářejí větší pocit bezpečí a lépe se nám spí.
  • Budování vztahu: U koček není tento aspekt tolik důležitý, protože jsou to od přírody samotářská zvířata (ve volné přírodě vedou kočky společenský život jen v případě lvů a částečně v případě gepardů). Psi nicméně pocházejí z vlků, což jsou silně smečková zvířata. Pokud psa necháte spát s vámi v posteli, bude s vámi tvořit smečku a váš vzájemný vztah bude o to silnější.
  • V zimě vás zahřejí: Psi i kočky mají oproti člověku znatelně vyšší normální tělesnou teplotu. U koček může být normální teplota i lehce pod 39 °C. U psů pak může být normální teplota i lehce nad 39 °C. Jejich přítomnost v posteli během chladných zimních měsíců tak může být velice příjemná (což se pochopitelně nedá konstatovat o horkých letních měsících).
Výhody a nevýhody psa či kočky v ložnici

Nevýhody – Pes či kočka v posteli? Ne!

  • Rušení spánku: Struktura i obsah spánku psů i koček jsou velice podobné těm lidským. Mají obdobné fáze spánku, zažívají REM spánek, zdají se jim sny a tak podobně. Jinak ale spí dosti odlišně než lidé, což se projevuje především jejich polyfázickým spánkem (spí několikrát za den a několikrát za den se probouzejí). Lidé spí v drtivé většině případů monofázickým spánkem (jednou denně). Polyfázický spánek společně s jejich častým pohybem v posteli, chrápáním a možnými projevy nejrůznějšího charakteru (štěkání, mňoukání, hrabání, škrábání, prskání) může značně narušovat lidský spánek, a to jak jednorázově, tak dlouhodobě.
  • Problémy se špínou: I při sebelepší snaze bude pes či kočka v posteli znamenat více špíny v ní. Pravidelně venku venčený pes bude v tomto ohledu pochopitelně představovat jinou zátěž, než kočka žijící výhradně doma, ale nakonec nějaké nečistoty do postele přinesou oba dva. To znamená přinejmenším častější a intenzivnější praní a čištění všech lůžkovin.
  • Problémy s hygienou: Zmiňovaná špína je jen součást většího problému a tou je hygiena. Ona špína (nečistoty, chlupy, prach a podobně) totiž tvoří vhodné podhoubí pro život roztočů, bakterií, hub a plísní v matraci. Zapomenout nesmíme také na to, že ani pes, ani kočka si po vykonání potřeby nečistí genitálie a řitní otvor, které navíc v jejich případě neodděluje od ložního prádla pyžamo. Pes pak při venčení též do lecčeho šlápne.
  • Problémy se zdravím: Pes i kočka mohou být sice naočkovaní a odčervení, což ale neznamená, že se venku o něco neotřou a nestanou se tak přenašečem (klidně i krátkodobě) nějakého onemocnění. Pes či kočka v posteli tak představují zvýšené riziko přenosu některých chorob na člověka z důvodu blízkého kontaktu. To může být nebezpečné i pro zdravého dospělého člověka, ale především se to týká dětí a těhotných žen. Riziko v tomto ohledu představují hlavně toxoplazmóza, toxokaróza a leptospiróza.

Místa spánku psů a koček v rámci postele

Psi i kočky si místa na spaní v posteli nevybírají náhodně, ale má to vždy své důvody. Pojďme si o nich nyní něco málo říct.

Místa psů

  • V nohách (mezi nohama): Pes si toto místo vybírá z důvodu klidu. Člověk, který sebou ve spánku hází a škube, psa v této poloze nejméně ruší.
  • Mezi partnery: Zpravidla se jedná o žárlivost na jednoho z partnerů a snahu získat si více přízně druhého partnera.
  • Na kraji postele: Pes chce mít přehled a mít možnost vyrazit z postele co nejrychleji v případě možného ohrožení. Chrání tím sebe i vás.
  • Pod dekou: Pes vyhledává vaše teplo, vůni a blízkost.
  • V klubíčku (obecně kdekoliv): Cítí se ve vaší bezprostřední blízkosti v bezpečí.
Místa psů a koček v posteli

Místa koček

  • U hlavy na polštáři: Kočky si toto místo vybírají pro spánek v posteli s člověkem téměř vždy, a to hned z několika důvodů – je jim tam teplo, mají tam svůj klid, cítí se tam v bezpečí a ukazují vám tím svoji náklonnost.
  • V nohách (mezi nohama): V nohách kočky nespí zdaleka tak často jako psi. Když tak činí, dělají to ze dvou důvodů. V prvním případě chtějí mít přehled a šanci rychle utéct v případě hrozby. V druhém případě chtějí být u vás, ale u vaší hlavy je jim příliš teplo a tak spí raději ve vašich nohách.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.