Kdy se rozhodně vyplatí mít chránič matrace

Chránič matrace byste měli mít v ideálním případě za všech okolností, protože jednoduše chrání matraci před znečištěním a s tím spojenými hygienickými a zdravotními dopady, což mimo jiné úzce souvisí se její celkovou životností. Existují ale případy, kdy se rozhodně vyplatí mít chránič matrace z toho důvodu, že je pravděpodobnost znečištění (a jeho míra) nadstandardně vysoká.

Kdy se rozhodně vyplatí mít chránič matrace

Mezi tyto případy patří:

  • Dítě v posteli
  • Domácí mazlíček v posteli
  • Návštěva na přespání
  • Snídaně do postele
  • Ležící pacient v domácnosti

Dítě v posteli

Pakliže pomineme obecně zvýšenou neopatrnost dětí (v tomto případě související například z rozlitím čehokoliv na matraci), dostaneme se k problematice pomočení matrace. U velmi malých dětí, které ještě neumí chodit na záchod a používají plenu, je to asi zcela jasné a není nutné to dále rozvádět. Potom zde máme o něco větší děti, které už obecně vzato na záchod chodit umí, ale do nějaké míry je stále (byť třeba jen zcela výjimečně) trápí noční pomočování. To samo o sobě není nic neobvyklého a špatného, je to zcela normální. Je ale potřeba to mít na paměti a podle toho se zařídit.

Moč má na matraci velmi neblahé účinky. Skvrna na potahu je přitom tím nejméně závažným. Moč může některé matrace fyzicky poškodit, samotná vlhkost nahrává do karet výskytu a množení mnoha nežádoucím organizmům (například plísním) a zapomenout nesmíme ani na nepříjemný štiplavý zápach, kterého se jen těžko zbavuje.

Domácí mazlíček v posteli

Problematika domácího mazlíčka v posteli je bojem mezi pořádkumilovností, vztahem k mazlíčkovi a jeho vychovaností. Každý majitel se k tomu staví jinak, nicméně faktem je, že v našich končinách je pes či kočka v posteli zcela běžným jevem. Pro nás je v rámci tohoto tématu podstatné, že domácí mazlíček v posteli přispívá ke znečištění matrace, a to navíc řadou způsobů, které se lidí běžně netýkají.

Návštěva na přespání

Lidé jsou jen lidé a týká se to i návštěv. Je jedno, zda se jde o nehodu, nešťastnou náhodu nebo cokoliv jiného. Co se může stát pánovi a paní domu, to se může stát i návštěvě. Chránič matrace tak v tomto případě nechrání jen matraci, ale také mezilidské vztahy.

Snídaně do postele

Snídaně do postele je pojmenování příjemného zážitku, který může mít pro matraci neblahé dopady. Nemluvíme tady pochopitelně pouze o snídani. Týká se to konzumace jídla a pití v posteli obecně. Pro někoho je jedení a pití v posteli něco zcela nepředstavitelného a nepochopitelného, pro jiného je to zcela normální. Důležité je, že možné vylití čehokoliv přímo na matraci má své následky, stejně jako drobky od pečiva, kapičky mastnoty z čerstvě opražené slaniny a podobně.

Ležící pacient v domácnosti

Ležící pacient (označovaný v obecné mluvě nehezky jako ležák) představuje v mnoha případech vůbec nejhorší rizikový scénář. Závisí pochopitelně na stavu pacienta, ale samotný fakt, že pacient v posteli prakticky konstantně leží, pije, jí, potí se a tak dále, nevěstí z logiky věci nic dobrého, alespoň ne pro matraci. Když je navíc pacient inkontinentní (což bývá u dlouhodobě nemocných ležících osob naprosto běžné), všechny problémy s udržením hygienické nezávadností matrace se násobí.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.