Nastal čas vyměnit starou matraci za novou?

Obecně lze konstatovat, že by se matrace měla měnit v průměru každých 7 let, což ale záleží na mnoha faktorech a reálně to může být potřeba dříve, nebo také mnohem později. Položme si tedy otázku… Nastal čas vyměnit starou matraci za novou? Nejpodstatnější důvod k výměně přitom nespočívá v jejím opotřebení a tím způsobené nepohodlnosti. Současné kvalitní matrace jsou schopny při dodržování všech doporučení ohledně používání vydržet bez problémů klidně i dvacet let. Primárním důvodem pro výměnu se stává hygiena a zdravotní nezávadnost. Přeze všechny snahy není možné nikdy stoprocentně zabránit tomu, aby se do matrace nedostával prach, váš pot a sliny a zbytky vaší kůže, vlasů a nehtů. To samo o sobě by ještě nutně neznamenalo problém, kdyby se tento materiál nestával živnou půdou pro roztoče, bakterie a houby.

Životnost matrace s ohledem na hygienu

Na matraci můžete mít ten nejlepší chránič matrace, pravidelně ji preventivně čistit a vysávat a stejně se vám nepodaří ji udržet zcela hygienicky nezávadnou a nedotčenou reálným životem. Je to nemožné a nezáleží ani na tom, jak kvalitní je její antibakteriální, hypoalergenní a jakákoliv jiná úprava, protože ani ty nevydrží věčně. V rámci tohoto tématu lze narazit na mnoho nereálných povídaček, kterým můžete věřit, nebo ne, ale prostým faktem je, že roztoči a jiné formy života se ve vaši matrací dříve, či později objeví a začnou se množit. Lze je zabít? Ano a pochopitelně i průběžně umírají přirozenou smrtí, ale pak zůstávají mrtví ve vaší matraci navěky a vy společně s nimi.

Několik vědeckých studií se touto problematikou zabývalo. Jedna například zjistila, že již po dvou letech klasická matrace pro dospělého obsahuje statisíce mrtvých roztočů a s přibývajícím časem rostou tato čísla do milionů. Druhá související studie potom odhalila, že váha péřového polštáře je po dvou letech užívání tvořena z desetiny mrtvými roztoči.

Z výše uvedeného je tedy asi všem jasné, že i když je matrace z konstrukčního hlediska stále bezchybná (a to po jakékoliv době užívání), její hygienická nezávadnost každým rokem upadá. Tvrdí se, že nejzazším bodem zlomu hygienické životnosti matrace je dvanáct let. Je to tak trochu zvláštní, protože pocitově ani vzhledově nemusí být s matrací nic špatně, ale tento zdravotní aspekt celé věci rozhodně nelze brát na lehkou váhu.

Další důvody k výměně

Hygienický faktor pochopitelně není jediným nutným důvodem k výměně, spíše je nutné ho vyzdvihovat proto, že nemusí být vždy „okem pozorovatelný“.

Zde je seznam dalším důvodů pro pořízení nové matrace:

  • Dochází ke ztrátě tvaru matrace a začíná se pod námi jakoby nadměrně propadat
  • Objevují se nerovnosti a pocitově vnímáme změnu v měkkosti, respektive tvrdosti matrace v rámci jejích jednotlivých částí (k tomu dochází především u výrobků z pěny)
  • Došlo k uvolnění, prasknutí, posunutí či jiné změně u jedné nebo více pružin, což může být cítit, ale také vidět (to se týká pochopitelně výrobků z pružinami)
  • Při pohybu vydává matrace nejrůznější zvuky (pozor, zvuky může vydávat i rošt a s tím problémy být nemusí)
  • Matrace přichází o své vlastnosti jako je tuhost, podpora a podobně
  • Subjektivně se vám na matraci nespí dobře a neprobouzíte se svěží (to může mít ale samozřejmě stovky jiných příčin)
Další důvody k výměně matrace

K čemu je tedy doživotní záruka na matraci?

Možná jste se setkali s velmi dlouhými (15, 20, 30 let) či dokonce doživotními zárukami na matraci a teď si říkáte, k čemu to je, když matrace reálně nevydrží hygienická déle než již zmíněných dvanáct let. Je to reklama! Reklama, kterou chtějí výrobci sdělit spotřebiteli, že se jedná o vysoce kvalitní produkt. Konstrukčně je matrace schopná vydržet skutečně velice dlouho, ale výrobce (nějakou formou úpravy) i vy (staráním se o ni) máte jen omezené možnosti, jak udržet její zdravotní nezávadnost, která přes všechny snahy v jistém bodě po jistém čase překročí rozumnou mez.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.