Druhy a typy matrací

Když budete plánovat nákup nové matrace, nepochybně se zamyslíte nad tím, jaký druh matrace pro vás bude ten nejlepší. Obecně vzato neexistuje žádný „nejlepší“ typ matrace. Každý typ má své jedinečné vlastnosti a s tím spojená pro a proti. Vaše poloha při spánku, tělesný typ, váha a mnoho dalších faktorů vám pomohou určit, který druh matrace je pro vás ten nejvhodnější. Na následujících řádcích si probereme jaké druhy matrací existují a jaké jsou jejich vlastnosti. Pokud pak potřebujete obsáhlejšího průvodce procesem výběru a nákupu matrace, přečtěte si náš článek Jak vybrat matraci. Nyní se už ale pojďme společně podívat na jednotlivé druhy matrací.

Druhy a typy matrací

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou nejtradičnějším typem matrace. Je nanejvýš pravděpodobné, že jste na pružinové matraci někdy spali a dost možná na ní spíte i v současnosti, protože se stále jedná o velmi populární konstrukci, byť už není tak hojně zastoupená jako dříve. Tyto matrace v sobě mají jednu a více vrstev kovových spirál, které poskytují silnou podporu a dostatek pohodlí. Pružiny jsou nejčastěji vyrobeny z oceli nebo slitiny titanu, aby byla zajištěna dlouhá životnost. Pružiny uvnitř matrace mohou být obaleny pěnou pro poskytnutí většího pohodlí. Počet pružin se u jednotlivých matrací liší, ale obecně platí, že vyšší počet pružin znamená lepší matraci, protože je tím dosaženo rovnoměrnější podpory a většího uvolnění tlaku.

Pružinové matrace

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou specifickým typem pružinových matrací. Jednotlivé pružiny u nich nejsou spojeny k sobě navzájem, ale jsou individuálně zabaleny do taštiček. Pružiny bývají zpravidla menší, mají menší průměr použitého drátu a jsou více napružené, což mimo jiné vede k tomu, že jich je v matraci více. Asi nejzásadnějším funkčním rozdílem oproti klasickým pružinovým matracím je možnost použít je na polohovacích roštech, což ale ani tak nemusí být vždy možné.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou poměrně široká kategorie a nelze dost dobře definovat jejich společné vlastnosti. Z jistého úhlu pohledu bychom mezi ně mohli zahrnout také matrace z paměťové pěny a latexové matrace, nicméně je faktem, že je lepší vnímat je jako samostatné kategorie. Mezi pěnové matrace řadíme jak ty, které jsou vyrobeny z jednoho druhu pěny, tak ty které využívají kombinaci různých pěn.

Matrace z paměťové pěny

Paměťová pěna byla vyvinuta NASA v 60. letech minulého století a její masivní využívání pro výrobu matrací začalo o zhruba třicet let později v polovině 90. let. Matrace z paměťové pěny jsou vyhlášené pro svou úžasnou podporu těla a zmírnění tlaku. Jsou však také nechvalně proslulé tím, že absorbují teplo, což znamená, že se v noci mohou nepříjemně zahřát. Tyto matrace vám umožňují zabořit se hluboko do pěny, která se přizpůsobí liniím vašeho těla. Mají pomalejší dobu odezvy na změnu tvaru, což znamená, že jakmile se přizpůsobí tvaru vašeho těla, bude další změna tvaru chvíli trvat, pokud se pohnete.

Matrace z paměťové pěny

Latexové matrace

Latexové matrace nabízejí skvělou podporu, pohodlí a tepelný komfort. Jsou velmi prodyšné a neabsorbují tolik tepla jako paměťová pěna, což z nich dělá daleko lepší volbu pro většinu lidí. Latex má navíc mnohem rychlejší dobu odezvy na změnu tvaru než paměťová pěna. Jak se během spánku pohybujete, latexová pěna se neustále a rychle mění dle tvaru vašeho těla a pozice ve spánku, kterou jste aktuálně zaujali.

Hybridní matrace

Jak název napovídá, hybridní matrace kombinují různé druhy matrací a berou si od nich to nejlepší. Hybridní matrace z latexu a paměťové pěny patří mezi asi nejoblíbenější kombinaci, protože spojují velkou pohodlnost, tepelný komfort a citlivost latexu s podporou a eliminací tlaku paměťové pěny. Existují ale i další hybridní druhy matrací, které například kombinují tradiční pružiny s různými pěnami.

Matrace s polštářovým svrškem

Matrace s polštářovým svrškem mohou mít různé podoby. V zásadě jde o to, že je do horní vrstvy matrace všitý nějaký typ polštářové vložky, která má jediný cíl a tím je zlepšit pohodlnost matrace. Matrace s polštářovým svrškem ale fakticky spadají pod ostatní druhy matrací, protože nakonec jsou vždy pružinové, pěnové, hybridní a tak dále.

Matrace s polštářovým svrškem

Vzduchové matrace

Vzduchové matrace (nafukovací matrace) využívají stlačený vzduch namísto spirál a pěny. V našich končinách se používají téměř výhradně levnější modely, a to jako přechodné nebo nouzové řešení. Reálně v této kategorii ale existují různé úrovně kvality. Od levných pro hosty nebo na dovolenou až po špičkové modely, které jsou svou kvalitou schopny konkurovat tradičním matracím. Asi největší výhodou nafukovacích matrací je možnost přizpůsobení. Regulací míry nafouknutí můžete snadno upravovat tvrdost matrace na úroveň, která nejlépe vyhovuje vašemu tělu.

Vodní matrace

Vodní matrace (vodní postele) se objevily v 70. letech minulého století a od té doby prošly zásadními vylepšeními. U nás se sice nikdy netěšily velké oblibě, ale to neznamená, že nejsou na našem trhu k dostání. Jak název napovídá, vodní matrace jsou fakticky vaky naplněné tekutinou (typicky vodou). Moderní vodní matrace vyšší třídy se velmi podobají tradičním matracím, co se týče pohodlí a podpory. Zatímco údržba dřívějších vodních matrací bývala obtížná a mnohdy s nimi byly nemalé problémy (například řádně netěsnily), nové kvalitní modely už těmito neduhy zpravidla netrpí.

Závěrem

Vyjmenovat a odlišit od sebe navzájem jednotlivé druhy matrací není úplně lehký úkol, protože se dnes na trhu čím dál častěji setkáváme s různými kombinacemi materiálů, na základě jejichž použití můžeme matraci zařadit do více kategorií. Přesto jsme se na předchozích řádcích pokusili seznámit vás se „základními“ druhy matrací, které existují, abyste měli alespoň hrubou představu o tom, co je na trhu k dostání.

Video – Materiály a druhy matrací, I-LIVING

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.