Noční kašel – 15 rad a tipů, jak zastavit kašel v noci

Když člověk večer ulehne do postele, aby se klidně vyspal, může začít zničehonic kašlat, nebo se jeho ještě snesitelný mírný denní kašel ulehnutím zhorší. Klasickými triky pro boj s ním jsou nadzvednutí hlavy (typicky polštářem) a konzumace medu. Tyto triky nejsou špatné a také se o nich ještě zmíníme, ale nejsou to triky jediné a jejich účinnost závisí na okolnostech. Noční kašel nemusí být vůbec příjemnou záležitostí. Začít může jako lehké šimrání v krku a zanedlouho se přemění do nekontrolovatelného záchvatu, který člověku ani v nejmenší nedovolí usnout a klidně spát. To je samozřejmě nežádoucí stav. V tomto článku si povíme o příčinách nočního kašle a prozkoumáme patnáct rad a tipů, jak zastavit kašel v noci.

Noční kašel

Co způsobuje kašel

Z lékařského pohledu na věc kašel nejenže není špatný, ale je žádoucí. Je to totiž přirozená reakce, kterou se naše tělo snaží zbavit různých nežádoucích dráždivých látek v našem krku. Může se jednat o prach, kouř či nečistoty. Může být ovšem zapříčiněn také virovými a bakteriálními infekcemi dýchacích cest, mezi které patří třeba zápal plic, černý kašel a krup. Tyto infekce způsobí zánět, který zvyšuje produkci hlenu a současně s tím i jeho hustotu. Tento hlen následně dráždí dýchací cesty a způsobuje kašel. Zánět a nadměrná produkce hlenu může být způsobena také astmatem či některou z mnoha alergií.

Kašel může být dále zapříčiněn užíváním některých léků a mnoha nežádoucími zdravotními stavy, mezi které patří srdeční selhání, gastroezofageální refluxní choroba (GERD), infekce dolních nebo horních cest dýchacích, onemocnění plic, poškození hlasivek, spánková apnoe a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Suchý kašel versus vlhký kašel

Mnoho lidí se domnívá, že existuje nějaký podstatný rozdíl mezi suchým a vlhkým kašlem z hlediska jejich příčiny. Není tomu ale tak. Suchý kašel (jinak také nazývaný neproduktivní kašel) i vlhký kašel (jinak také nazývaný produktivní kašel) mohou být zapříčiněny infekcemi, strukturálními onemocněními plic, záněty či přítomností dráždivých látek v dýchacích cestách. Jediný podstatný rozdíl mezi nimi spočívá právě v produkci hlenu, ke které buď dochází, nebo nikoliv, avšak to nijak nesouvisí se samotnou příčinou kašle.

Jak léčit noční kašel

Jak již bylo řečeno, kašel je ve své podstatě žádoucí reakcí těla na nějaký nežádoucí tělesný stav. Boj s ním je tedy svým způsobem kontraproduktivní, neboť tím řešíme projev problému a ne příčinu problému. Nyní si prozradíme 15 rad a tipů, jak zastavit kašel v noci.

1. Dejte si med

Dejte si před spaním dvě až tří čajové lžičky medu, který napomáhá uvolňovat hlen. Ty můžete zkonzumovat přímo, nebo je přidat do vhodného typu čaje bez obsahu kofeinu a teinu. Ideálním čajem v tomto ohledu je některý z čajů na spaní.

POZOR!!! – Nikdy nedávejte med dětem mladším 1 roku. Existuje zde riziko vzniku nebezpečného kojeneckého botulismu.

2. Popíjejte citronovou šťávu

Citronová šťáva má silné protizánětlivé vlastnosti. Smíchání čerstvé citronové šťávy s vodou a její postupné popíjení může pomoci zmírnit noční kašel. Velmi vhodným nápojem je pak horký čaj ze zázvoru s citronovou šťávou a medem.

3. Vyzkoušejte ananas

Ananas obsahuje enzym bromelain, který pomáhá ředit hlen a ulevuje od kašle. Nejvhodnější je dát si čerstvý ananas, nebo šťávu z něj.

4. Kloktejte slanou vodu

Kloktání slané vody ulevuje přetíženým dýchacím cestám a pomáhá zastavit noční kašel způsobený astmatem, alergiemi i infekcemi. Slanou vodu pro kloktání získáte jednoduše rozpuštěním půl lžičky kuchyňské soli ve dvou stech mililitrech vlažné vody.

5. Použijte Neti konvičku

Neti konvička se používá pro výplach a dezinfekci nosních dutin, což zmírňuje jejich přetížení vedoucí mimo jiné i k možnému kašli. Ujistěte se však, že dodržujete pokyny jejího užívání, protože nesprávné použití může zvýšit riziko infekce.

6. Vyhněte se alergenům

Vyhýbání se všem možným alergenům může pomoci zabránit kašli u lidí s alergiemi a zvýšenou citlivostí. Pokud si nejste jisti, zda trpíte nějakou alergii, zvažte návštěvu alergologa.

7. Zbavte domov prachu

Prach, ale také jiné nečistoty, pyl a roztoči přispívají ke vzniku kašle. Udržujte proto svůj domov maximálně čistý. Pravidelně a často vysávejte, utírejte prach a perte ložní a ostatní textil, jako jsou třeba záclony.

8. Zavřete okna

Čerstvý vzduch je pro zdravý spánek a zdraví obecně velmi důležitý. Na druhou stranu, ve chvíli kdy je venku vysoká prašnost a ve vzduchu jsou polétavé pyly, není z hlediska možného kašle úplně nejlepší dlouho a intenzivně větrat. Od věci není ani používání čističky vzduchu, a to přinejmenším při přetrvávajících obtížích.

Noční kašel u dětí

9. Použijte zvlhčovač vzduchu

Během zimních měsíců, kdy je venku zima a my jsme nuceni topit, dochází k silnému vysušování vzduchu v domácnosti, což zvyšuje náchylnost ke kašli. Pomocníkem ke zjištění správné vlhkosti v domácnosti je domácí vlhkoměr. Vlhkost vzduchu v domácnosti by se přitom měla pohybovat mezi 40 a 60 procenty. Je-li nižší než 40 procent, zvyšuje se riziko, že vás bude trápit noční kašel. Tento problém hravě vyřešíte nákupem zvlhčovače vzduchu.

10. Vypořádejte se s refluxem

Gastroezofageální reflux (GERD) je chronická příčina nočního kašle. Žaludeční kyseliny při něm opouštějí žaludek a vstupují do jícnu, který dráždí a vzniká kašel. Řešení problému vyžaduje návštěvu lékaře, který určí způsob léčby. Ta bývá zpravidla konzervativní (změna jídelníčku, spaní v polosedě a podobně), ale může být i invazivní (chirurgický zákrok).

11. Spěte v náklonu

Když člověk leží, je pro žaludeční kyseliny snazší opustit žaludek, vstoupit do jícnu a způsobit noční kašel. To neplatí pouze pro osoby trpící refluxem, ale i pro zdravé lidi. Základem v tomto ohledu je nepřetěžovat žaludek před ulehnutím, což znamená nejíst alespoň dvě, ale ideálně čtyři hodiny před ulehnutím ke spánku. Pomoci si můžeme také spánkem v mírném náklonu, kdy kyseliny v žaludku udrží přirozeně gravitace. K tomuto účelu lze využít buď klínový antirefluxní polštář (to je dostupnější a levnější varianta), nebo je možné koupit polohovatelnou postel (což je ale finančně náročná varianta).

12. Kupte si léky na kašel

Není nic jednoduššího než navštívit lékárnu, poradit se s lékárníkem a zakoupit vhodný volně prodejný lék, který vám s kašlem pomůže. V tomto směru existují různé typy léků. Některé ředí hlen a tím napomáhají vykašlávání, jiné mírní kašel přímo. Dvěma nejběžnějšími skupinami léků na kašel tohoto typu jsou antitusika a expektorancia.

13. Řešte svou rinitidu i sinusitidu

Rinitida (rýma) i sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních) mohou způsobovat noční kašel. Ačkoliv není rinitida v principu léčitelná a musí odeznít sama, lze si i v jejím případě alespoň částečně ulevit. Základem je odpočinek a dostatečný příjem tekutin. U obou nemocí pak mohou pomoci dekongestiva. U sinusoidy vám pak může lékař předepsat některá antibiotika.

14. Nepodceňujte astma

Astma způsobuje zúžení a zánět dýchacích cest, přičemž suchý kašel je jeho častým příznakem. Pokud trpíte suchým kašlem a někdy se vám špatně dýchá, navštivte svého ošetřujícího lékaře a poraďte se s ním.

15. Vyhněte se tabákovému kouři

Nejen aktivní kouření, ale také pasivní kouření (například přítomnost v zakouřené místnosti) vedou mnohdy ke kašli a v nejednom případě také k chronickému kašli. Ideální je proto vůbec nekouřit a nechodit do zakouřených prostor. I výrazné omezení kouření je však lepší než nic.

Kašel v noci

Co dělat, když je noční kašel závažný

Obyčejný kašel po nějakém čase sám od sebe, nebo díky jednoduché léčbě odezní. Závažný a po dlouhou dobu přetrvávající noční kašel může ovšem být známkou vážného zdravotního stavu a je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Příčinami může být například:

  • Srdeční selhání
  • Bronchitida
  • Zápal plic
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
  • Rakovina plic

Kdy navštívit lékaře

Je-li noční kašel doprovázen dalšími nežádoucími zdravotními stavy, je nanejvýš vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Zde je výčet častých nežádoucích zdravotních stavu.

  • Horečka (tělesná teplota přesáhla 38 °C)
  • Dušnost
  • Dušení
  • Otoky nohou, kotníků nebo břicha
  • Sípání
  • Bolest na hrudi
  • Zvyšující se množství hlenu
  • Krev v hlenu
  • Vykašlávání krve
Jak zastavit kašel v noci u dětí

Noční kašel závěrem

Denní kašel i noční kašel mají řadu naprosto totožných příčin. Noční kašel může být nicméně vyvolán, nebo zhoršen několika faktory, které se denního kašle netýkají. Řadíme sem polohu ve spánku, kvalitu vzduchu v ložnici či nečistoty v ložnici (prach, pyl, špína, žmolky, roztoči).

To může být vcelku jednoduše vyřešeno následujícími způsoby:

  • Nadzvednutím hlavy pomocí polštáře
  • Nakloněním matrace
  • Pořízením zvlhčovače vzduchu a čističky vzduchu
  • Častým praním ložního prádla a jiných textilií v ložnici
  • Častým úklidem v ložnici (utírání prachu, vysávání a vytírání podlahy)
  • Zavíráním oken při vysoké venkovní prašnosti a znečištění vzduchu

Pokud nepomohou výše uvedené změny, možná bude nutné přistoupit k některému ze způsobů domácí léčby nebo navštívit lékaře.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.