Jak vyčistit matraci

V životě každého z nás přijde chvíle, kdy se musíme naučit jak vyčistit matraci, pokud chceme spát v čistotě. A pokud tento článek čtete, pak ta chvíle nastala právě teď. Takže se připravte, přátelé, protože vám nyní představíme jednu osvědčenou metodu odstraňující odolné skvrny a pachy, likvidující zdraví ohrožující roztoče a bakterie a obnovující vzhled vaší matrace.

Jak vyčistit matraci

Proč je důležité čistit matraci?

I když vaše matrace nemusí vypadat na první pohled špinavě, je podstatné si uvědomit, že se například již zmiňování roztoči a bakterie v matracích vesele množí a spánek na takové matraci není hygienický a zdravý. Přinejmenším z tohoto důvodu je pravidelné čištění matrace nutností. Opomenout ale nesmíme také prostý fakt, že je spánek na čisté a svěže vonící matraci o něčem jiném, než ten na špinavé a zatuchlé.

Abychom byli o něco konkrétnější, čištění matrace pomáhá s:

  • Roztoči – Roztoči jsou drobní hmyzí škůdci, kteří se živí kožními buňkami, které z lidského těla prakticky neustále opadávají. Průměrný člověk se zbaví několika milionů kožních buněk týdně, takže nečištěná matrace může obsahovat klidně i desítky tisíc roztočů, kteří ve vaší matraci dychtivě čekají na svou další porci jídla.
  • Alergeny – Pohyb v posteli uvolňuje do vzduchu prachové částice, které se ukládají ve vaší matraci. A i když nemusíte být nutně alergičtí na prach, jeho vdechování po celou noc může vést k ucpání nosu, svědění očí a podráždění krku.
  • Potem – Bez ohledu na teplotu v ložnici se budete během spánku více, či méně potit. Pot z vašeho těla jde přímo do povrchu vaší matrace, což z ní dělá vlhkou živnou půdu pro bakterie.
  • Celkovou kvalitou spánku – Už samotné vědomí toho, že spíte na čisté a zdravotně nezávadné matraci, pomůže tomu, abyste spali klidněji. Čistá a vonící matrace podporuje rychlé usínání a poklidný spánek.

Hloubkové čištění matrace alespoň dvakrát ročně radikálně omezí množení roztočů a bakterií, rozvoj nepříjemných pachů a hromadění alergenů. Občas ale přijdou na řadu i nehody a v takových případech je nutné přistoupit k okamžitému vyčištění. Než se dostaneme k samotnému procesu toho jak vyčistit matraci, řekneme si jaké vybavení k tomu budeme potřebovat.

Potřeby pro domácí čištění matrace

Existuje celá řada způsobů, jak vyčistit matraci, z nichž mnohé zahrnují oblíbené čisticí prostředky známých značek, které koupíte online nebo v obchodech. My se ale zaměříme na „domácí metodu“, protože je účinná, levná, netoxická a budeme k ní potřebovat jen několik základních věci pro domácnost, které už pravděpodobně máte doma.

Co všechno budete k čištění potřebovat:

  • Peroxid vodíku
  • Jedlou sodu (velké množství)
  • Bezbarvé mýdlo na nádobí
  • Láhev s rozprašovačem
  • Kartáč/zubní kartáček
  • Pár bílých hadrů
  • Vysavač

+

  • Bílý destilovaný ocet
  • Esenciální olej (volitelné)

Jak vyčistit matraci krok za krokem

Než začnete, připravte si všechny prostředky a vybavení a převlékněte se do oblečení, které vám nebude vadit ušpinit (nejspíše se ušpiníte jedlou sodou).

Krok 1

Jakmile odstraníte veškeré lůžkoviny a vaše matrace je zcela odkrytá, vysajte ji vysavačem. Tím se zbavíte svrchní vrstvy prachu, zvířecích chlupů a všech dalších nečistot, které ulpěly na povrchu vaší matrace. Postačí vám k tomu jakýkoli dostatečně výkonný vysavač.

Krok 2

Poté rovnoměrně posypte celou matraci jedlou sodou. Rozhodně s ní nešetřete, ničemu to neublíží. Hlavně se ujistěte, že je rovnoměrně rozsypaná (použití síta je dobrý způsob, jak toho dosáhnout).

Krok 3

Nyní pomocí kartáče nebo zubního kartáčku vetřete jedlou sodu do matrace. Podívejte se kolik je hodin a nechte jedlou sodu dělat její práci po dobu alespoň deseti minut. Mějte na paměti, že jedlá soda odvádí nepříjemné pachy a vlhkost z vaší matrace, takže je důležité oněch 10 minut opravdu vydržet.

Krok 4

Matraci znovu vysajte. Možná se váš vysavač naplní jedlou sodou, takže jej případně před dalším použitím vyprázdněte.

Krok 5

Nyní si vezměte láhev s rozprašovačem a připravte si do ní čisticí roztok. Složení je následující: jeden hrnek peroxidu vodíku, jeden hrnek studené vody a dvě velká odstříknutí saponátu. Protřepejte, aby se složky propojily.

Krok 6

Nastříkejte roztok na celou plochu matrace a rukama zkontrolujte, zda na ní nejsou suchá místa, abyste se ujistili, že jste nějaké místo nevynechali. Pokud se obáváte dotknout se roztoku holýma rukama, pak věřte, že se není čeho bát. Tato čistící směs je zcela bezpečná a netoxická.

Krok 7

Nyní by vaše matrace měla být navlhlá a je tedy čas ji znovu posypat jedlou sodou. Vetřete jedlou sodu bílým hadrem jakoby do matrace a věnujte se především skvrnám, pokud na matraci nějaké jsou. V tomto okamžiku by se na vaší matraci měla vytvořit pevná pasta.

Krok 8

Nyní musíme počkat. Nejlepší je nechat matraci uležet přes noc, aby čisticí roztok plně zafungoval. Počítejte tedy s tím, že se budete muset vyspat třeba na gauči.

Krok 9

Jakmile uplyne alespoň osm hodin, vydrhněte matraci kartáčem, abyste se zbavili ztvrdlé pasty a zbytků jedlé sody.

Krok 10

Nakonec matraci opět vysajte a těšte se z toho, co tyto jednoduché věci do domácnosti dokážou. Možná budete muset proces vysávání několikrát opakovat, abyste se zbavili všech zbytků jedlé sody. Doporučujeme, abyste ji jednou vysáli, pak matraci vyklepali prakrem, hadrem nebo tenisovou pálkou a pak znovu vysáli. Vyklepáním matrace se částice jedlé sody uvolní a bude snadné je vysát.

Krev, moč a plísně

Metoda popsaná výše dokáže z matrace odstranit skvrny od krve i moči a zbavit ji zápachu, ale z různých důvodů se může stát, že je krev stále trochu viditelná nebo pach moči cítitelný. V tuto chvíli přichází na scénu bílý destilovaný ocet.

Smíchejte několik víček destilovaného bílého octa s několika lžícemi jedlé sody a míchejte dokud se nevytvoří pasta. Pastu poté rozetřete na skvrny a nechejte alespoň hodinu působit. Jakmile pasta vyschne a ztvrdne, můžete ji z matrace odloupnout. Nezapomeňte takto ošetřené místo na matraci znovu vyklepat a vysát vysavačem, abyste se zbavili všech zbytků jedlé sody.

Plíseň v matraci je o poznání složitější problém, protože jde ze zdravotního hlediska o potenciálně velmi rizikovou záležitost. Pokud vaše matrace z nějakého důvodu začala plesnivět, důrazně doporučujeme, abyste se jí zbavili a koupili si novou. Teoreticky je možné pokusit se plesnivou matraci vyčistit, ale výsledek je nejistý a za případné zdravotní komplikace to nestojí.

Nejste si jisti, zda máte, nebo nemáte co do činění s plesnivou matrací? Dobrým rozpoznávacím znamením je barva a tvar. Plíseň na matracích mívá zelenou, šedou nebo černou barvu. Současně má tendenci tvořit shluky menších či větších teček, než že by tvořila jednu velkou skvrnu. Tyto tečky nejsou zcela jasně ohraničené a vypadají jakoby rozmazaně.

Na co se připravit

Tento způsob čištění matrace dělá zázraky a umí si poradit s rozličnými druhy skvrn a pachů. Existuje však několik věcí, které je třeba mít u tohoto konkrétního způsobu na paměti, aby byl proces co nejrychlejší a nejefektivnější.

  • Kartáčování – Použití zubního kartáčku k rozprostírání jedlé sody do matrace funguje, ale mnohem lepší je použít velký kartáč s adekvátně měkkými štětinami. Zubní kartáček je ideální pro práci na menších místech s koncentrovaným znečištěním. Vyčistit celou plochu matrace zubním kartáčkem je příliš namáhavé a zdlouhavé.
  • Jedlá soda – Zde je nutné přiznat, že se jedlou sodou opravdu zašpiníte. Není to samozřejmě nic hrozného, oblečení jednoduše vyperete a dáte si sprchu. Jen je zkrátka nutné počítat s tím, že to není úplně čistý proces, což je svým způsobem zároveň paradox. Ještě jednou zde musíme zdůraznit, že jedlé sody budete potřebovat opravdu hodně. Takže si rozhodně nekupujte sáčky po 15 gramech. V tomto případě je nutné sáhnout po baleních v kilech.
  • Větrání – Použitý čisticí roztok je sice zcela netoxický a nezávadný, ale i tak má jedlá soda aroma, které někomu může připadat nepříjemné. Doporučujeme tedy (pokud to počasí dovoluje), abyste během úklidu nechali okna v ložnici dokořán otevřená.

Pokud si stále nejste jisti, že je to pro vás ten správný způsob jak vyčistit matraci, pojďme si zrekapitulovat některé jeho plusy:

  • Cena – Mnozí z vás již nejspíš mají doma některé (ne-li všechny) věci, které potřebujete k čištění matrace. I kdybyste měli koupit všechny věci ze seznamu zcela nové, zaplatíte za ně maximálně několik málo stokorun. Pokud se tedy chcete vyhnout placení vysokých částek za profesionální čištění, nebo drahé značkové produkty, je tato metoda to pravé pro vás, protože je efektivní a nenáročná na peněženku.
  • Nezávadnost – Pro někoho může být zcela největším plusem to, že je použitý roztok skutečně zcela netoxický. Produkty, které obsahují takové složky jako je bělidlo nebo čpavek, sice účinně odstraní skvrny, ale stále jsou to silné chemikálie a je otázkou, zda chcete spát na matraci, která je jimi ošetřena.
  • Hloubkové čištění – Tato metoda čištění matrace neodstraňuje pouze povrchové skvrny. Použitá čistící směs proniká do matrace a vytahuje z ní všechno, co do ní nepatří.

Co očekávat od výsledku čištění

Začneme tím, že si racionálně přiznáme, že ani po vyčištění nebude matrace vypadat úplně jako nová, takže než přistoupíme k čištění, nastavíme si rozumná očekávání. Koneckonců, každá skvrna a každá matrace je jiná a při čištění je třeba mít na paměti několik klíčových faktorů, které rozhodnou o konečném výsledku.

  • Staré a nové – Skvrna, kterou jste právě udělali na matraci, půjde vyčistit snadněji, rychleji a lépe než skvrna, která je do matrace „zažraná“ po dlouhé roky.
  • Světlé a tmavé – Podobně je to i se zdrojem znečištění. Skvrna od bílého vína půjde odstranit ve všech ohledech lépe, než ta od červeného vína. Skutečně tmavé skvrny například od kávy, čokolády nebo zmiňovaného červeného vína, mohou být stále mírně viditelné, i když budete čistit matraci s maximálním možným úsilím. Nebojte se však, protože to rozhodně neznamená, že vaše matrace není čistá. Jde jen o to, že skvrna byla příliš tmavá na to, aby se jí dalo zcela zbavit (což u bílých matrací není až zas takové překvapení).
  • Čas a trpělivost – Než se pustíte do práce, je velmi důležité si uvědomit, že hloubkové čištění matrace vyžaduje čas a trpělivost. Všechno to vysávání, stříkání a sušení zabere nějaký čas. Není to otázka několika desítek minut během pauzy mezi jinými činnostmi.
Co očekávat od výsledku čištění

Ochrana vaší matrace

Jakmile matraci pěkně do hloubky vyčistíte, udržujte ji co nejvíce čistou dle tipů sepsaných na následujících řádcích. To samé pochopitelně platí i pro zcela novou matraci. Dodržování těchto rad není nezbytně nutné, ale skutečně vám pomohou udržet váš prostor na spaní čistý a zdravotně nezávadný.

  • Pořiďte si chránič matrace – Zřejmě není možné dost dobře vyzdvihnout důležitost chrániče matrace, protože stále mnoho lidí nevnímá jeho přínos a nepoužívá ho. Pojďme to ale přesto zkusit. Chrániče jsou relativně levné (cena se obvykle pohybuje v řádech stokorun, výjimečně v řádech nižších tisíců), koupit je lze bez problémů online i v obchodech a díky nim zůstávají matrace čisté po velmi dlouhou dobu. Některé chrániče jsou navíc voděodolné, což znamená, že pokud v posteli dojde k nějakému rozlití či úniku tekutin, matrace zůstane nedotčená. Chránič matrace udržuje na uzdě i roztoče a alergeny. V tomto ohledu jej můžete vnímat jako antimikrobiální bariéru mezi vaší matrací a vnějším světem.
  • Perte ložní prádlo jednou týdně – Vaše povlečení a prostěradla mohou sloužit jako výborné místo pro množení bakterií a ukládání nečistot. Tím, že budete udržovat své ložní prádlo čisté (v adekvátních intervalech byste ostatně měli brát také své deky a polštáře), je mnohem méně pravděpodobné, že se ve vaší matraci začnou rozšiřovat roztoči a jiné choroboplodné zárodky. Chcete-li se o tomto tématu dozvědět více, podívejte se na našeho průvodce Jak často prát povlečení.
  • Postel slouží ke spánku – Je to sice lákavé a svým způsobem příjemné, ale jezení a pití v posteli pomáhá množení roztočů a bakterií a hromadění nečistot ve vaší matraci. Obdobný problém je pak s domácími mazlíčky. Do postele se choďte vyspat a věnovat se partnerským povinnostem, ne se tam najíst.

Závěrem

Když už nyní víte, jak vyčistit matraci a jak ji udržovat čistou, podělíme se s vámi na závěr o několik dalších rad a tipů.

  • Přidejte zklidňující aroma – Jedlá soda odstraní nepříjemné pachy a několik kapek esenciálního oleje přidaných do čisticího roztoku posune svěžest vaší matrace na další úroveň. Doporučit lze především levanduli a eukalyptus, ale klidně experimentujte s vůněmi v ložnici dle vlastních představ a přání. Připomenutí: Esenciální olej přidávejte už do samotného čistícího roztoku.
  • Čtěte návody – Mějte na paměti, že matrace i skvrny jsou různé a metoda, kterou jsme výše popsali, nemusí být stejně účinná u všech matrací a typů znečištění. To je důvod, proč je vždy důležité přečíst si návod k výrobku a informovat se o tom, jak o něj pečovat. V případě nejasností můžete kontaktovat také samotného výrobce matrace. Koneckonců, kdo by měl vědět nejlépe, jak vyčistit matraci, kterou jste si koupili? Přece lidé, kteří ji vyrobili!
  • Lokální znečištění řešte ihned – Pokud se snažíte vypořádat s jedním izolovaným znečištěním, které jste právě zapříčinili (a vaše matrace je jinak čistá), okamžitě místo zasypte jedlou sodou. Ta vytáhne většinu vlhkosti ven a poté můžete matraci podle potřeby čistit jemným čisticím prostředkem.
  • Čistěte pravidelně – I když je použití chrániče matrace skvělým způsobem, jak udržovat matraci v maximální možné míře čistou, stále platí, že trávíme v posteli třetinu svého života, a proto je ideální matraci řádně čistit dvakrát ročně. Nakonec… správná péče o matraci je investicí do vašeho zdraví.

Nejčastější dotazy k tématu „Jak vyčistit matraci“

Jak hloubkově vyčistit matraci?

Existuje hned několik způsobů, jak hloubkově vyčistit matraci, ale doporučujeme použít jedlou sodu a čisticí roztok vyrobený z mýdla na nádobí, vody a peroxidu vodíku. Celou matraci potřete jak jedlou sodou, tak čisticím roztokem a poté ji nechte odležet alespoň 8 hodin.

Je možné čistit matraci šamponováním?

Na povrch matrace můžete použít šampon na čalounění, abyste odstranili odolné skvrny, ale doporučujeme pečlivě zkontrolovat jeho složení, abyste se ujistili, že je netoxický a zdravotně nezávadný.

Jak často je nutné čistit matraci?

Obecně je ideální čistit matraci dvakrát ročně. Pokud si však matraci jednorázově výrazně znečistíte (třeba tím, že ji polijete vínem), samozřejmě ji ihned vyčistěte, aby se do ní skvrna „nezažrala“.

Je dobré matraci vysávat?

Rozhodně! Ve skutečnosti byste to měli dělat zhruba jednou za měsíc. Je to totiž skvělý způsob, jak omezit množení roztočů, hromadění bakterií a ukládání nečistot.

Video – Jak odstranit skvrny od moči z matrace, Cleanipedia

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.