Vůně v ložnici, které vám pomohou snadněji usnout

Kvalitní spánek je klíčovým prvkem našeho zdraví a celkové pohody. Doba, kterou trávíme v noci odpočinkem, má vliv na naši fyzickou i psychickou regeneraci. Pro mnohé může být usnutí a udržení hlubokého spánku výzvou. Právě zde vstupují do hry vůně v ložnici. Existuje řada přírodních vůní, které mají schopnost uklidnit mysl, snížit úzkost a podpořit relaxaci, což může člověka přiblížit ke klidnému a pokojnému spánku. V tomto článku se budeme zabývat celkem pěti nejoblíbenějšími a nejúčinnějšími vůněmi, které mohou člověku pomoci snáze usnout a zlepšit kvalitu spánku. Konkrétně se jedná o levanduli, mátu, rozmarýn, jasmín a valeriánu (kozlík lékařský).

Vůně v ložnici

Levandule

Levandule je pravděpodobně zcela nejznámější a nejpoužívanější rostlinou s uklidňujícími účinky. Její jemná a současně svěží vůně má schopnost snižovat stres a napětí. Mnoho studií prokázalo, že levandulová vůně má pozitivní vliv na spánek a může pomoci zkrátit dobu usínání. Levandulovou vůni ve formě oleje můžete například nanést na polštář nebo provonět celou ložnici pomocí difuzéru a vytvořit si tak relaxační atmosféru v celé místnosti.

Máta

Mátová vůně je na jednu stranu osvěžující a povzbuzující, ale současně s tím má také schopnost uvolňovat napětí a podporovat relaxaci. Máta může též pomoct se zažívacími potížemi, které mohou být při usínání překážkou. Jemným vonným olejem z máty si můžete lehce namasírovat spánkovou oblast nebo si z ní připravit bylinkový čaj před spaním.

Rozmarýn

Rozmarýnová vůně je z hlediska účinků velmi podobná té mátové. Je stimulující a osvěžující, avšak v menších dávkách má též relaxační účinky. Rozmarýn může pomoci uvolnit mysl a zklidnit nervy, což je pro usínání velmi důležité. Nejjednodušší je přidat pár kapek rozmarýnového oleje do aromaterapeutického difuzéru a nechat ho provonět ložnici před spaním.

Pozitivní vliv levandule na spánek

Jasmín

Jasmín je jemná květinová vůně s velmi silnými relaxačními účinky. Studie prokázaly, že jasmínová vůně může snižovat úzkost a podporovat klidný spánek. Jasmínovým olejem si můžete před ulehnutím ke spánku natřít zápěstí a krk, nebo si můžete v ložnici zapálit jasmínovou vonnou svíčku.

Valeriána – Kozlík lékařský

Valeriána (česky ne tak libozvučně nazvaná Kozlík lékařský) je bylina, která se tradičně po mnoho generací používá k podpoře spánku. Její vůně uklidňuje a pomáhá zkrátit dobu usínání (takzvanou spánkovou latenci). Olej z valeriány je dobré jemně vmasírovat do spánkové oblasti nebo je možné si z valeriány připravit čaj na spaní.

Vonná koupel

Vůně v ložnici nejsou jediným možným způsobem využití vůní k usnadnění usnutí a zlepšení spánku. Dvojnásobně účinná je v tomto ohledu vonná koupel před spaním. Účinek vůni se v tomto případě spojí s relaxačním účinkem teplé vody. Nejčastěji se k tomuto účelu používají esenciální vonné oleje z levandule a růže, které se přidávají přímo do vody.

Vonná koupel před spaním

Aromaterapie a vůně v ložnici

Využívání vůní ke zklidnění mysli a těla se obecně nazývá aromaterapie a nemusí se zcela nezbytně odehrávat jen v ložnici. K tomuto účelu se nejčastěji používají aromaterapeutické difuzéry a olejové vonné svíčky. Důležité je dbát na kvalitu používaných olejů a společně s tím také na správné dávkování.

Vůně v ložnici na závěr

Vůně mohou mít zásadní vliv na náladu, emocionální stav a dokonce i na kvalitu spánku. Levandule, máta, rozmarýn, jasmín a valeriána jsou jen některé z přírodních vůní, které mohou pomoci uvolnit mysl, snížit úzkost a usnadnit usínání. Aromaterapie je skvělým způsobem, jak tyto vůně začlenit do rutiny před spaním a podpořit tak klidný spánek. Pamatujte však, že každý jedinec může reagovat na vůně odlišným způsobem a podle toho je nutné se zařídit.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.