Senzorické hradlování

Senzorické hradlování (setkat se lze také s pojmenováním smyslové hradlování) je automatický nervový ochranný mechanismus mozku spočívající v rozdělování a filtrování podnětů a informací na relevantní a irrelevantní s následným ignorováním těch irrelevantních. Jedná se o naprosto klíčovou funkci v udržení správného průběhu spánku a je aktivní ve všech čtyřech spánkových fázích. Laicky řečeno jde o to, že se člověk neprobudí navzdory tomu, že se kolem něj něco děje (zvuky, světla, doteky a tak podobně), pokud mozek vyhodnotí, že tyto podněty nepředstavují ohrožení.

Senzorické hradlování

Nejdůležitější roli v tomto procesu hrají takzvaná pulvinární jádra. Pulvinární jádra jsou neurony, které se nacházejí v zadní části thalamu mozku. Nejsou sice jedinou částí mozku, která je do procesu filtrace zapojena, ale jsou to právě ona, která rozhodují o tom, které podněty je možné ignorovat a které představují ohrožení a tudíž vyžadují probuzení.

Osoby, u kterých není smyslové hradlování dostatečné, nebo zcela absentuje, mají problémy s usínáním a udržením spánku, což má příslušné dopady na zdraví postiženého člověka. Špatně fungující senzorická hradla se velmi často objevují u lidí, kteří trpí poruchami jako je například autismus nebo schizofrenie.

Efekt koktejlové party a senzorické hradlování

V kontextu obsahu těchto webových stránek nás zajímá pochopitelně především senzorické hradlování ve spojení se spánkem, ale nelze nezmínit fakt, že je tato funkce mozku aktivní i během bdělého stavu. Účel je v tomto případě přitom trochu odlišný. Cílem je jednak zajistit, aby nebyl mozek obecně přetížen informacemi a podněty a pak také to, by se byl člověk schopen soustředit na činnost, kterou vykonává. Uvedeme si příklad, který dal tomuto efektu i pojmenování. Představte si, že jste na večírku a s někým si povídáte. Okolo je mnoho dalších lidí, kteří si povídají. Vy jste přesto schopni soustředit se na konverzaci, kterou vedete, aniž byste vnímali ostatní konverzace, přestože je reálně slyšíte. I toto má na starosti senzorické hradlování a říká se tomu efekt koktejlové party.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.