Co mít na paměti při výběru nové matrace

Výběr matrace bývá velmi ošemetnou záležitostí, a to z mnoha rozličných důvodů. Tomuto tématu se detailně v jeho stěžejních aspektech věnujeme v článku Jak vybrat matraci. Mnohé vám pak prozradí také články Tvrdost matrace a Druhy a typy matrací. Nyní se však na toto téma podíváme v krátkosti z trochu jiného úhlu, abyste věděli, co mít na paměti při výběru nové matrace.

Co mít na paměti při výběru nové matrace

Tvrdost a materiál

Mezi lidmi kolují ohledně tvrdosti, materiálů a pohodlnosti matrací nejrůznější povídačky, které jestli byly někdy pravdou, pak je tomu hodně dávno. Například, že pěnové matrace jsou měkké, zatímco pružinové jsou tvrdé. Nebo že čím tvrdší matraci člověk zvolí, tím udělá lépe. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Pravda to ale není. Pěnové matrace mohou být velmi tvrdé a volba ideální tvrdosti, respektive měkkosti je individuální záležitostí. Výběr matrace se odvíjí od celkové hmotnosti člověka a jejího rozložení, tělesného typu, dominantní polohy zaujímané ve spánku nebo zdravotního stavu pohybového aparátu.

Potah

U většiny kvalitních matrací renomovaných výrobců je možné vybírat si z celé plejády nejrůznějších potahů z rozličných materiálů a s různými úpravami. Používají se různé tkaniny a ty se například obohacují o všelijaké přírodní výtažky. Potahy pak mají hypoalergenní, antibakteriální, uklidňující a jiné vlastnosti. Poměrně často se tak můžete setkat s potahy s výtažky z aloe vera, levandule nebo olivového oleje a také s bambusovými, lyocellovými nebo nepropustnými potahy.

Rošt

Důležitost volby správného roštu pro konkrétní matraci asi nebude nikdy dostatečně vyzdvihována a zákazníkovi připomínána. Je to jako s automobilem. Když si koupíte výkonný sportovní automobil jezdící na benzín a nalijete do něj naftu, pak nejen, že nepojede rychle, on nepojede vůbec a ještě ho navíc zničíte. S matrací a roštem je to to samé. Můžete mít tu nejlepší matraci na světě a když ji položíte na nevhodný rošt, tak nebude fungovat správně a ještě je možné, že ji zničíte. Přečtěte si tento náš článek: 5 negativních dopadů volby nesprávného roštu.

Zdravotní nezávadnost

Výroba matrace je po všech stránkách velmi náročný proces a zahrnuje i chemicko-technologickou část. Pokud ta není prováděna zodpovědně a nejsou uplatňovány nejpřísnější parametry kontroly ekologické výroby a bezpečnosti výrobku, může to mít dva negativní dopady. Tím prvním je vznikající ekologická zátěž pro přírodu. Tím druhým pak potenciální zdravotní riziko pro osobu, která bude na matraci spát, což se dvojnásobně týká dětí. Zdravotně nezávadné matrace mají certifikace od renomovaných nezávislých institucí.

Zdravotní nezávadnost pro děti

Záruka

Reálně je životnost matrace maximálně 12 let. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Nastal čas vyměnit starou matraci za novou? Doživotní záruka na matraci je tedy svým způsobem jen reklamní trik. Není však od věci mít jistotu, že vám po dobu oněch 12 let konstrukčně vydrží v pořádku, nebo že se vám dostane adekvátní náhrady v případě její vadnosti. Na tomto místě je též dobré zmínit, že je nutné řádně si přečíst záruční podmínky, protože záruka se může vztahovat jen na některé části matrace, a to ještě za určitých podmínek.

Poznámka: Obsah na webu KrásnéSny.cz má mít pouze informativní charakter. Neměl by být brán jako lékařská rada a neměl by nahrazovat lékařskou pomoc a dohled vyškoleného odborníka. Pokud máte pocit, že trpíte nějakou poruchou spánku nebo zdravotními obtížemi se spánkem spojenými, navštivte svého lékaře.